home
program festiwalu
goście zagraniczni
goście polscy
konkurs międzynarodowy
konkurs polski
jury konkursowe
regulamin konkursów
zgłoszenia do konkursów
MP w Boulderingu
Panel freeride - Pure Powder
ISPO Academy
kiermasz sprzętu i odzieży
konkurs fotograficzny DA
konkurs filmowy Yeti
sponsorzy
patronat medialny
patronat honorowy
partnerzy
sklep partnerski KFG - Moko
bilety i karnety
dojazd
IX KFG
VIII KFG
VII KFG
VI KFG
biuro prasowe
organizacja-kontakt

10. KRAKOWSKI FESTIWAL GÓRSKI

Aż trudno uwierzyć, ale 10. Krakowski Festiwal dobiegł końca. Znów spotkaliśmy fantastycznych ludzi, oglądaliśmy świetne filmy, znów dało się odczuć niesamowity klimat ludzi gór. Było sporo emocji i wzruszeń, bo to przecież jubileuszowa edycja.


10 lat minęło... (fot. Adam Kokot / KFG)

Festiwal zakończyła uroczysta gala, na lekko i z humorem poprowadzona przez Piotra i Adama Pustelników. Tradycyjnie ogłoszono na niej wyniki konkursów filmowych - Międzynarodowego Konkursu Filmowego i Konkursu Filmu Polskiego. Poznaliśmy laureatów nagród głównych, nagrody specjalnej dla najlepszego obrazu stricte wspinaczkowego i ulubieńca publiczności.  

Jak podkreślili przewodniczący jury Jerzy Surdel - "W tym roku konkurs polski obfitował w dużo interesujących filmów. Bernadette McDonald (członkini jury) skomentowała z kolei konkurs międzynarodowy - "Filmy były bardzo dobre. Należy pogratulować reżyserom za jakość i organizatorom za sprowadzenie takich produkcji".


Grand Prix KFG 2012 (fot. Adam Kokot / KFG)

Zacznijmy od filmów zagranicznych. Główną nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Filmowym - Grand Prix KFG 2012 jury przyznało filmowi Autana w reżyserii Alastaira Lee. Trójka szalonych Brytyjczyków, Leo Houlding, Jason Pickles i Stanley Leary, wyrusza do Wenezueli, celem wytyczenia drogi na Cerro Autana. W uzasadnieniu jury czytamy:

Miło jest patrzeć, jak z każdym rokiem Alastair Lee rozwija się jako reżyser. "Autana" to film, który może być odbierany w trzech różnych wymiarach - jako czysta przygoda, wysokiej jakości dokument z bardzo trudnej wyprawy i zgłębienie charakterów, psychiki człowieka.

Jedźmy dalej, Pierwszą Nagrodę w Konkursie Międzynarodowym otrzymał pełen emocji film Verticalemente Demode Davide'a Carrariego, portretujący włoskiego mistrza skały Maurizio "Manolo" Zanollę na jego drodze życia - Eternit. Jury podkreśla:

Ten film przedstawia bardzo osobistą historię człowieka i jego pasji, która przeradza się w obsesję. To obraz artystyczny, subtelny i elegancki w formie.  

Nagroda specjalna, dla Najlepszego Filmu Wspinaczkowego trafiła do Petera Mortimera, Nicka Rosena i Josha Lowtera za film Honnold 3.0, który przedstawia jednego z najodważniejszych i najbardziej szalonych solistów współczesnego wspinania, Alexa Honnolda.

Ten perfekcyjnie skonstruowany film, przez jeden z najbardziej docenianych reżyserskich zespołów, jest jak spojrzenie w "przyszłość". Pytanie brzmi" "Kto jest w stanie nadążyć za Alexem Honnoldem?".

W Konkursie Filmu Polskiego spośród 14 obrazów za najlepszy (I Nagroda) jury uznało Wyprawę na Mnicha w reżyserii Macieja Stasińskiego, ukazującą symboliczną wyprawę na Mnicha w Tatrach w wykonaniu Józefa Pitonia, przewodnika, folklorysty, znawcy regionu Podhala.

"Byli chłopcy byli, ale się minęli. I my się miniemy po malutkiej chwili. Na szczęście ta chwila dla niektórych z nas bywa łaskawsza i trwa dłużej..." [słowa piosenki góralskiej] - o tym jak to bywało "drzewiej" opowiadają ludzie spod Tatr w czasie wędrówki na symboliczny dla nas szczyt - Mnicha nad Morskim Okiem.

Laureatem Drugiej Nagrody został film W Skale Macieja Stoczewskiego. Bohaterem filmowej etiudy dokumentalnej jest legenda polskiego wspinania, Marian Bała. Bała mówi o miejscu, które jest "scenografią" dla filmu - "Morskie Oko to mój drugi dom, zawsze tam wracam (...)".


Od lewej: Jerzy Surdel i Marian Bała (fot. Adam Kokot / KFG)

Film o człowieku, którego znamy i lubimy...
O górach, które wszyscy kochamy...
O miejscu, które jest, było i będzie dla wielu z nas naszym drugim domem.

Jury zdecydowało się wyróżnić również film animowany Krzysztofa Kokoryna i Wojciecha Kliczki Kozica.

No i na koniec jeszcze jedna nagroda - Nagroda Publiczności, szczególnie ceniona przez twórców. W tym roku trafiła do Janusza Julo Sasa za film Nasz Kasprowy. To pełna archiwaliów i wspomnień opowieść o historii kolei na Kasprowy Wierch i przede wszystkim o ludziach z nią związanych.

***

Na gali odbyła się również dekoracja najlepszych polskich boulderowców. Złote medale Mistrzostw Polski zdobyli je w świetnym stylu Agata Wiśniewska i Andrzej Mecherzyński-Wiktor.

Rozegrane zawody były jednak również Mistrzostwami Młodzieżowców - najlepsi w tej kategorii okazali się Olga Weber i Krzysztof Szalacha.

Na koniec nagrodzono najlepszych w rankingu Pucharu Polski 2012. Tu na najwyższym stopniu podium stanęli Agata Wiśniewska i Aleksander Romanowski.

Dorota Dubicka