home
program festiwalu
goście zagraniczni
goście polscy
konkurs polski
konkurs międzynarodowy
jury konkursowe
regulamin konkursów
warsztaty i panele
panel PURE POWDER
panel jaskiniowy
panel turystyka
MP w boulderingu
kiermasz outdoorowy
patronat honorowy
sponsorzy
partnerzy
patronat medialny
bilety i karnety
dojazd
X KFG
IX KFG
VIII KFG
VII KFG
VI KFG
biuro prasowe
organizacja-kontakt
 

11. KRAKOWSKI FESTIWAL GÓRSKI - PANEL TREKKING I TURSTYKA WYSOKOGÓRSKA

Po raz pierwszy na Krakowskim Festiwalu Górskim usłyszymy prelekcje związane z wyprawami niekoniecznie alpinistycznymi. Prelegenci opowiedzą o swoim eskapadach w góry Europy, Azji i Ameryki Południowej. Zatem nie będzie o wspinaniu a o innych równie ciekawych przeżyciach związanych z górami.

7 XII (sobota)
wstęp bezpłatny

Sala nr 8, II piętro
Liczba miejsc ograniczona

Panel trekking i turystyka wysokogórska

---------


Artur Zwatrzko

16:40-17:20 – Artur Zwatrzko, Góry Europy na wyciągnięcie ręki
Przewodnik tatrzański, międzynarodowy przewodnik górski UIMLA, Koło Przewodników LIDER
Gdy dość masz już tłumów w Tatrach i szukasz inspiracji gdzie wybrać się na wakacje. Zapraszamy na przegląd wyższych i niższych gór. Blisko. Na wyciągnięcie ręki, Tu u nas w Europie. Tam gdzie wystarczy dowód osobisty i plecak. I można pojechać by szukać prawdziwej górskiej przygody.

---------


Monika Witkowska

17:30-18:10 – Monika Witkowska, Everest. Góra Gór - od kuchni
Jak wygląda organizacja wyprawy na Mount Everest i co zrobić aby zminimalizować jej koszty? Jakie są trudności przy zdobywaniu najwyższej góry świata i najczęstsze przyczyny wypadków? Jaki sprzęt/ubiór warto ze sobą mieć, na co zwrócić uwagę przy kompletowaniu ekwipunku? Czy rzeczywiście prawdą jest to, co o Evereście mówi się w mediach? Na pokaz slajdów połączony z promocją książki o Evereście zaprasza jej autorka, której w maju 2013 r. udało się Everest zdobyć.


Baza pod Everestem (fot. Monika Witkowska)

---------


Agata Włodarczyk, Przemek Bucharowski i Diuna

18:20-19:00 – Agata Włodarczyk i Przemek Bucharowski, Himalaje na 4 łapach - 500 km przez Himalaje Garhwalu z psem
Celem pary było przejście Himalajów Garhwalu ze wschodu na zachód, o własnych siłach, niskim kosztem, bez wsparcia z zewnątrz i co najważniejsze – w towarzystwie psa Diuny. W trakcie 55-dniowej wędrówki przemierzyli ponad 500 km, odwiedzili 12 himalajskich dolin, dotarli na wysokości ponad 4300 m n.p.m., w pionie pokonali ponad 63 km. Wędrowali obok takich szczytów jak: Panch Chuli, Nanda Devi, Nanda Khat, Trisul, Shivling, Bhagirathi. Ich trekking niespodziewanie zakończył się wypadkiem Agaty – złamany obojczyk uratował podróżników przed himalajskim tsunami wywołanym przedwczesnym monsunem, który w czerwcu zabił tysiące osób. Dzisiaj wiele wskazuje na to, że byli pierwszymi ludźmi, którzy podróżowali taką trasą z psem po najwyższych górach Indii.


Agnieszka i Diuna, Panch Chuli, Himalaje

---------


Adam Rugała

19:10-19:50 – Adam Rugała, Góry to nie tylko wspinanie
Zdążyłeś już poznać polskie góry i coraz częściej myślisz o eskapadach gdzieś dalej? Dokąd warto się udać w poszukiwaniu dzikości, widowiskowej natury, mając jednocześnie określony czas i budżet do dyspozycji? W formie prezentacji urozmaiconej zdjęciami, mapami, panoramami przedstawię propozycje wędrówek na Ukrainie, w północnej Rumunii, czy na Bałkanach. A może nie wspinasz się, nie umiesz pewnie poruszać się po lodowcach, lecz marzysz, by sprawdzić się i sięgnąć wyżej - na 4000 czy 5000 m n.p.m.? Opowiem gdzie się udać, jak to zrobić by było ciekawie i bez jednoczesnego drenażu dla kieszeni. Na koniec prelekcji, dla uważnych słuchaczy, przewidziany mini-konkurs z nagrodami!


Wschód słońca na górze Ararat - 5137 m n.p.m. (fot. Adam Rugala)

---------


Mateusz Waligóra

20:00-20:40 – Mateusz Waligóra, Rowerem przez Andy
Wyruszyliśmy do Buenos Aires w rowerową wyprawę przez świat. Naszym celem była nie tyle podróż dookoła świata, co przez świat stawiając w drodze czoła wyzwaniom rowerowym i górskim. Po 19 miesiącach ukończyliśmy pierwszy etap podróży wiodący z Argentyny do Panamy z ponad 13. tysiącami kilometrów przepedałowanymi i kilkoma zdobytymi andyjskimi pięcio- i sześciotysięcznikami (m.in. Huayana Potosi w Boliwii, Cotopaxi i Chimborazo w Ekwadorze, El Misti w Peru).


Rowerem przez Andy (fot. Mateusz Waligóra)