Andrzej Bargiel

  /    /  Andrzej Bargiel

Alpinista, skialpinista, trzykrotny Mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim. W obecnym sezonie zadziwił świat rekordowymi wspinaczkami i zjazdami z 5 najwyższych szczytów byłego Związku Radzieckiego.

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kin)

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kin)

Andrzej Bargiel wyścig po Śnieżną Panterę (5 szczytów najwyższych szczytów byłego ZSRR) rozpoczął 16 lipca wejściem na Pik Lenina. 25 lipca zdobył drugi szczyt, leżący w Tadżykistanie Pik Korżeniewskiej. 2 sierpnia wszedł na najwyższy w projekcie Pik Komunizma. 10 sierpnia dołożył czwarty szczyt, Chan Tengri. Projekt zakończył wejściem na Pik Pobiedy (7439 m), znajdującym się na granicy Kirgistanu i Chin.

andrzej-bargiel-fot-marcin-kin-3-620x413

Andrzej Bargiel podczas swojej wyprawy po „Śnieżną Panterę” (fot. Marcin Kin)

Zatem ten sezon upłynął Andrzejowi na zmaganiach ze szczytami 6 i 7-tysięcznymi, trzeba jednak pamiętać, że jest on również specjalistą od szybkich wspinaczek i niezwykle trudnych zjazdów z ośmiotysięczników.

W 2013 roku wejściem i zjazdem na nartach z centralnego wierzchołka Shisha Pangma (8013 m) rozpoczął realizację pięcioletniego projektu „Hic sunt leones”.

W 2014 roku zrealizował w jego ramach kolejny cel – nie tylko zdobył Manaslu (8156 m) w ekspresowym czasie 14 h i 5 min, ale też rekordowo szybko pokonał trasę baza – szczyt – baza (zmieścił się w czasie 21 h i 14 min). A w ubiegłym roku stanął na wierzchołku Broad Peak (8051 m) i dokonał trzygodzinnego, pierwszego w historii zjazdu z tego szczytu.

Andrzej Bargiel podczas zjazdu z Broad Peak (fot. arch. Andrzej Bargiel)

Andrzej Bargiel na zboczach Broad Peak (fot. arch. Andrzej Bargiel)