Krakowski Festiwal Górski odwiedzi w tym roku Tim Emmett. Jeden z najwszechstronniejszych i najciekawszych brytyjskich wspinaczy, łączący wspinanie skalne i lodowe na bardzo wyśrubowanym poziomie. Profesjonalista nieunikający ryzyka. Pytany, co go inspiruje, odpowiada: „Rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiłem”. I nie jest to tylko wspinanie.

Tim Emmett (po lewej) i Klemen Premrl (gość zeszłorocznego KFG) po przejściu „Overhead Hazard” (fot. Wiktor Skupiński / Latitude Films)
Himalaje, Alpy, trudne drogi lodowe i mikstowe, walijskie ekstremy, Deep Water Solo, Base Jump, Free Diving etc. – CV Tima Emmetta (rocznik 1974) prezentuje się nadzwyczaj ciekawie. W ostatnich latach na czoło wysuwa się głównie wspinanie lodowe, choć przecież sukcesy w zawodniczym świecie odnosił już dawno, stając czterokrotnie na podium Lodowego Pucharu Świata w latach 2000-2004. Między innymi to właśnie jemu drytoolowcy zawdzięczają jedno z najlepszych miejsc do wspinania z dziabami – jaskinię położoną w rejonie wodospadu Helmcken Falls, w Wells Gray Privincial Park (Brytyjska Kolumbia, Kanada). Zagłębie imponujących lodowych i mikstowych formacji.
A zaczęło się w 2010 roku, kiedy Tim Emmett i Will Gadd ogłosili powstanie najtrudniejszej wówczas lodowej drogi na świecie – Spray On WI10 (rewolucyjna wycena, drogi lodowe nie przekraczały wtedy stopnia WI7). Za tę wspinaczkę zostali wyróżnieni nagrodą Golden Piton. Dwa lata później Emmett, tym razem w zespole z Klemenem Premrlem, poprowadził dłuższą wersję wspomnianej Spray On – powstała Spray On… Top! (230 m, W10, M9+). W tym czasie narodziła się też Wolverine, dla której autorzy zaproponowali przełomowe trudności WI 11.
[arve url=”https://vimeo.com/90908347″]
Rok 2014 to dwa głośne przejścia, a jednym z bohaterów znów jest Brytyjczyk. To pierwsze powtórzenie Overhead Hazard (M11, 200 m) i wytyczenie Clash of Titans WI10+. Areną działań jest oczywiście Helmcken Falls.
Ale Tim Emmett firmuje swoim nazwiskiem nie tylko lodowe ekstremy. Jest także doskonałym alpinistą. Podczas swojej pierwszej wizyty w Himalajach 2006 roku wspólnie z Ianem Parnellem wytyczył w stylu alpejskim nową drogę biegnącą południowo-wschodnim filarem Kedar Dome (6831 m) w rejonie Gangotri. Powstała w pełni klasyczna linia o trudnościach w skali brytyjskiej E3/4 6a, za którą panowie dostali nominację do Złotego Czekana (Piolet D’Or).
Nazwisko Emmetta, jako autora, widnieje przy dwóch głośnych walijskich tradach; Muy Caliente na Stennis Ford w Pemborke – to pierwsza droga w Walii, dla której Brytyjczyk zaproponował wycenę E10 oraz Chicama E9 6c na Trearddur Bay w Holyhead. W tym roku Emmett powtórzył jedną z najtrudniejszych tradowych dróg Ameryki Północnej, The Path 5.14R (ok. 8b+) Sonniego Trottera w Lake Louise (Alberta, Kanada).
[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=ZYsODhrxd_A”]
Tim Emmett objechał kawał świata, wszędzie starał się zostawić jakiś ślad, między innymi w Mongolii, Wietnamie, Tajlandii, na Kubie i Karaibach, gdzie otworzył najtrudniejszą drogę – One Inch Punch 5.14a i najtrudniejszy DWS – Spicy Times 5.13R. Do niego należą pierwsze skoki Base z Naranjo Des Bulnes w Picos des Europa (2005) i szkockiej iglicy Old Man of Hoy (2009).
W świat swoich pasji, ekstremalnych sportów, w tym głównie wspinania, Tim Emmett wprowadzi nas już 3 grudnia, o godzinie 17:55!
Dorota Dubicka / wspinanie.pl
Więcej o Timie przeczytacie na jego stronie: timemmett.com