17. KFG: Nagrody przyznane!

  /  17. Krakowski Festiwal Górski   /  17. KFG: Nagrody przyznane!

17. KFG: Nagrody przyznane!

Przed chwilą zakończyła się ceremonia wręczenia nagród przyznawanych sportowcom – wspinaczom i alpinistom – za wybitne wyczyny, osiągnięcia i całokształt działań stanowiących istotny wkład w rozwój naszego sportu. W tym roku po raz pierwszy wręczyliśmy również nagrodę „Góry Wartości”.

Krakow Climbing Award – Lifetime Achievement / Krakowska Nagroda Wspinaczkowa (za wkład w historię wspinania i osiągnięcia wspinaczkowe) powędrowała do Bena Moona, wyjątkowego człowieka i ciągle aktywnego sportowca. Po zakończeniu ceremonii Ben wygłosił inspirującą prelekcję.

Ben swoją najtrudniejszą drogę (lub drugą tak trudną, uznając słynne Hubble za 9a) przeszedł w 2015 r. w wieku 49 lat! Było to Rainshadow 9a autorstwa Steve’a McClure’a w Malham Cove. Więcej o wybitnych przejściach Bena Moona przeczytacie tutaj.

Ben Moon odbiera nagrodę na 17. KFG (fot. Adam Kokot / KFG)

Krakow Mountain Award / Krakowska Nagroda Górska (za wyczyn roku) trafiła w ręce Łukasza Dudka za samotne przejście  Tortour 8c w austriackim paśmie Hochschwab Gebirge. Było to prawdopodobnie pierwsze powtórzenie tej linii, a do tego samotne.

Łukasz Dudek odbiera nagrodę na KFG (fot. Adam Kokot / KFG)

Warto również wspomnieć przynajmniej dwa inne przejścia Łukasza z tego roku. Pierwszym z nich jest pokonana 15 września, jedna z najtrudniejszych dróg tatrzańskich i wymagająca psychicznie linia Jet Stream X-/X. To dopiero trzecie powtórzenie klasyczne tej drogi. Drugim osiągnięciem jest wytyczenie Utyje szarańcza VI.8 – najtrudniejszej drogi w polskim piaskowcu, którego Łukasz dokonał stosunkowo niedawno, bo pod koniec listopada.

Krakow Climbing Award – Best Season 2019 / Krakowską Nagrodę Wspinaczkową (za osiągnięcia w mijającym sezonie) przyznaliśmy po raz kolejny Piotrkowi Schabowi (Patagonia, Black Diamond, Scarpa, KS Korona), który w tym roku podniósł poprzeczkę wspinania o kolejny stopień. 26 kwietnia Piotrek poprowadził drogę Fight or Flight, tym samym został pierwszym Polakiem z drogą 9b na koncie.

Piotrek Schab odbiera nagrodę na KFG. Wręcza Jakob Schubert (fot. Adam Kokot / KFG)

Warto zaznaczyć, że przed Piotrkiem polskie granice trudności sportowych przesuwali Łukasz Dudek (Martin Krpan 9a, 2009) i Mateusz Haładaj (Papichulo 9a+, 2015).

Po raz pierwszy w tym roku przyznaliśmy również wyróżnienie podkreślające wartości jakimi kierujemy się w górach. Na ręce naczelnika TOPR Jana Krzysztofa złożona została nagroda Góry Wartości (Kraków Mountain Award – Mountain Values). W ten sposób chcieliśmy docenić ratowników tatrzańskich i podziękować im za zaangażowanie w pomoc niesioną w górach.

Nagroda „Góry wartości” dla TOPR (fot. Adam Kokot / KFG)

Krakow Mountain Award (special mention) / Krakowska Nagroda Górska (wyróżnienie specjalne) trafiło w ręce młodych wspinaczy z klubu SAKWA za działalność na wielkich ścianach w Yosemitach i Alpach. Karolina Ośka i Michał Czech przeszli pod koniec października „Golden Gate” 5.13b na El Capitanie. To najtrudniejsza droga pokonana klasycznie przez polski zespół na tej słynnej ścianie. Z kolei zespół Michał CzechGabriel Korbiel – Jakub Kokowski dokonał świetnego alpejskiego przejścia. Członkowie Grupy Młodzieżowej PZA rozprawili się, i to w stylu OS, z legendarną Divine Providence 7b+, czyli najtrudniejszą drogą wyprowadzającą na wierzchołek Mont Blanc (4810 m).

Członkowie Grupy Młodzieżowej PZA (fot. Adam Kokot / KFG)

Na koniec dodajmy, że statuetki KFG to pomysł organizatorów festiwalu i portalu wspinanie.pl. W ten sposób chcemy wyrazić uznanie i szacunek dla świetnych sportowców i osób, które kształtują nasze środowisko.

Michał Gurgul

***

Partnerem głównym nagród jest Miasto Kraków. Partnerem nagród jest PZU.