Grand Prix 20. KFG dla filmu „The Last Mountain. The story of Tom Ballard”

  /  20. Krakowski Festiwal Górski   /  Grand Prix 20. KFG dla filmu „The Last Mountain. The story of Tom Ballard”

Grand Prix 20. KFG dla filmu „The Last Mountain. The story of Tom Ballard”

Podczas jubileuszowej edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego w konkursach filmowych, międzynarodowym i polskim, wzięło udział ponad 50 filmów. Spośród nich jury wyłoniło zwycięzcę, grand prix trafiło do filmu opowiadającego historię Tomiego Ballarda, „The Last Mountain”. Oprócz nagrody głównej przyznano również nagrody w ośmiu kategoriach (w tym jednej nowej) oraz dwie nagrody w konkursie polskim.

Nagrody filmowe 20. KFG (fot. Adam Kokot / KFG)

***

Międzynarodowy Konkurs Filmowy

Grand Prix 20. KFG (główny sponsor PZU)

Główną nagrodę filmową jury w składzie Dariusz Załuski (przewodniczący), Piotr Głowacki, Roberto Mantovani, Keith Partridge, Marcin Polar, Monika Witkowska, przyznało filmowi „The Last Mountain. The story of Tom Ballard” w reżyserii Christophera Terrila.

Opinia jury:

Ten film to pełna fascynujących postaci epicka opowieść rozgrywająca się w jednym z najbardziej niebezpiecznych i dramatycznych teatrów górskich na Ziemi. Liczne zwroty akcji pięknie i z wyczuciem przeplatają się ze sobą, tworząc doskonały obraz. To film, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych, dlatego decyzja była jednogłośna.

The Best Mountaineering Film / Najlepszy Film Górski

Uzasadnienie jury:

Ten piękny film został zrealizowany w sposób stylowy i przemyślany. Dołączamy w nim do głównego bohatera i jego przyjaciół w podróży zimowymi śladami przodków. Dzięki mocnemu przesłaniu stawiamy sobie pytanie o nasze własne motywacje do przebywania w górach i o to, co po sobie zostawiamy.

Best Climbing Film / Najlepszy Film Wspinaczkowy

Uzasadnienie jury:

Film opowiada wspaniałą historię zimowej wspinaczki w przemijającej scenerii, która dziś jest, a jutro jej nie ma. Rzadko kiedy wszystko idzie gładko i widzimy to dokładnie na tym filmie, który w szczery sposób przełamuje schematy. Jako widzowie czujemy się częścią zespołu zanurzonego w dzikiej atmosferze szkockich gór i wypełnia nas radość z samego bycia „TAM”.

Best Exploration/Adventure Film / Najlepszy film w kategorii Przygoda i Eksploracja

Opinia jury:

Film opowiada inspirującą historię, która w dużej mierze została nakręcona własnoręcznie, ale w połączeniu z materiałami archiwalnymi i specjalnie nakręconymi ujęciami oraz dzięki odpowiedniemu montażowi i technice opowiadania historii udało się stworzyć pełną mocy opowieść. Film przedstawia złożoną biografię interesującej postaci na drodze do odnalezienia siebie. Śledzimy osobistą podróż rozpoczętą od inspiracji dziką przyrodą, poprzez sport na światowym poziomie, z powrotem do dzikich miejsc, do których doprowadzają naszą bohaterkę osobiste zmagania. Jesteśmy świadkami, jak będąc na wyższym poziomie wydajności, pokonuje zarówno techniczne, jak i osobiste granice, robiąc to, co naprawdę kocha.

Best Culture/People/Nature Film / Najlepszy film w kategorii Kultura, Przygoda, Człowiek

Opinia jury:

Widać, że przy realizacji tego filmu reżyser poświęcił wiele czasu i wysiłku zarówno na zdobycie zaufania głównego bohatera i jego społeczności, jak i na stworzenie ostatecznej wersji obrazu. Przedstawia nam zaskakujący, wzruszający i szczery film o tematyce górskiej z inteligentnym wykorzystaniem pięknej grafiki, która płynnie przechodzi w materiał filmowy, napędzając historię.

Socially Engaged Cinema Award / Nagroda dla filmu zaangażowanego społecznie

Uzasadnienie jury:

Film pokazuje, jak ważne jest bycie blisko i dostęp do opowiadającego. Zarówno reżyser, jak i bohaterka filmu, często w sposób niewygodny, intymny i skłaniający do refleksji, wykorzystują kamerę, aby przedstawić wspinaczkowe „plemię”, zmienić jego postrzeganie i pokazać jego moc. Tempo filmu odzwierciedla z trudem wywalczoną poprawę stanu zdrowia bohaterki i pokazuje, co trzeba zrobić, aby odnaleźć nową tożsamość.

Honorable Mention Award / Wyróżnienie

Ego-Land – film zręcznie łączący lalkarstwo i animację z dużą dawką humoru, który pozwala z dystansem spojrzeć na świat alpinizmu, niosąc jednocześnie prowokujące do myślenia przesłanie.

To ciekawy film, który skupia się na himalajskich osiągnięciach niesamowitej postaci o mało znanej historii, ograniczonej historycznie granicami żelaznej kurtyny.

Polski Konkurs Filmowy

Spośród filmów polskich jury w składzie Dariusz Załuski (przewodniczący), Piotr Głowacki, Marcin Polar, Monika Witkowska wyłoniło dwóch laureatów.

I Nagrodę w polskim konkursie przyznano filmowi „Droga”, opowiadającemu historię życia Macieja Dobrzańskiego.

Opinia jury:

Za odważne decyzje wizualne autora oraz dobranie odpowiedniej formy filmowej dopasowanej do osobowości bohatera.

II Nagrodą wyróżniono film  „Śniła mi się Połonina”.

Uzasadnienie:

Za staranne przedstawienie niezwykle ciekawej historii człowieka i kultowego miejsca, które na zawsze zapisały się w pamięci wielu turystów różnych pokoleń.