Wyniki konkursów filmowych 18. KFG

  /  18. Krakowski Festiwal Górski   /  Wyniki konkursów filmowych 18. KFG

Wyniki konkursów filmowych 18. KFG

Poniżej przedstawiamy filmy, które zwyciężyły w polskim i międzynarodowym konkursie filmowym 18. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Filmy oceniało jury w składzie: Darek Załuski, Staszek Berbeka, Robert Sowa.

Grand Prix Festiwalu 

K2 PIERWSZY ZJAZD” reż. Sławomir Batyra

Za pokazanie wyjątkowego wyczynu w wyjątkowy sposób. Historyczne osiągnięcie Andrzeja Bargiela zjazdu na nartach ze szczytu K2 pokazane jest w filmie w porywający wizualnie i realizacyjnie sposób. Dzięki temu filmowi możemy nie tylko doświadczyć skali wyzwania ale również ogromnej radości z sukcesu Polaka.

Nagroda The best mountaineering film 

ŚCIANA CIENI” reż. Eliza Kubarska

Za pokazanie, że za ambicjami i osiągnięciami wspinaczy i himalaistów stoją też zwykli ludzie, rodowici mieszkańcy tych terenów. Rozgrywający się u podnóża nepalskiej góry Kumbhakarnafilm to wnikliwy i kontemplacyjny portret ludzi gór. Z jednej strony tych, którzy z pokorą i respektem dla tradycji jedynie patrzą na szczyty a z drugiej tych którzy przybywają by je zdobywać. 

Nagroda The Best Climbing Film 

FREE AS CAN BE” reż. Samuel Crossley

Na styku historii i przyszłości wspinaczki zawiązała się nieoczywista przyjaźń pomiędzy dwoma sportowcami. Film pokazuje jak relacja uczeń i mistrz potrafi się odwrócić, a wspólny cel połączyć. Stworzone w filmie napięcie sprawia, że trudno nie kibicować  bohaterom i trzymać kciuki za ich powodzenie już od pierwszych minut filmu. Lekka i humorystyczna narracja w piękny sposób porusza ważne tematy takie jaki wolność, przyjaźń i upływ czasu. „Let’s go rock climbing!!! ” 🙂

Nagroda The Best Adventure/Exploration 

GODSPEED, LOS POLACOS” reż. Adam Nawrot

Ten film jest przykładem, na to jak tworzyć dokument o wielkiej, życiowej przygodzie. Bezbłędny montaż, niebanalna linia narracyjna oraz konstrukcja postaci podkreślona archiwaliami i animacjami sprawiają, że podążamy za historią jakby porwał nas wartki nurt dzikiej rzeki…Film w pełni pokazuje emocje i charakter bohaterów, wprowadza widza w techniczne trudności wyczynu, a wszystko to na tle zawiłości czasów, w których się rozgrywa. To historia o przyjaźni, przygodzie i walce z systemem która jest ponadczasowa i również dziś szczególnie aktualna.

Nagroda The best Mountain/Culture/Nature/People 

POLYFONATURA” reż. Jon Vatne, Norwegia

Film, który w niezwykły sposób zbliża nas do możliwości „posłuchania natury”. Zatrzymuje nas, wycisza i ukazuje jak dużo natura do nas mówi poprzez dźwięki jakie wydaje. Ten film to jednocześnie intrygujący portret niezwykłego bohatera dla którego świat dźwięków natury staje się początkiem kreacji artystycznej – dźwiękowej i muzycznej.

Nagroda dla Najlepszego Polskiego Filmu

TRZY SZTUKI W ANTARKTYCE” reż. Bartosz Stróżyński

Film opowiada o niezwykłej przygodzie. Mamy okazję wraz z autorami odkrywać piękno Antarktyki. Spokojne pełne harmonii  ujęcia obserwujące tamtejsze życie i pejzaże, w połączeniu z kosmiczno–podwodnymi sekwencjami muzycznymi, dają nam poczucie uczestniczenia w spektaklu, który rozgrywa się w naturalnym świecie sztuki.

II Nagroda w konkursie polskim

ROMA FICEK BIEGIEM PRZEZ GSB” reż. Łukasz Malinowski

Ten krótki film w bardzo szczery i bezpośredni sposób pokazuje szalone dokonanie Romana Ficka, który przebiegł bez żadnego wsparcia 500 km w rekordowym czasie. Reżyserowi udało się nie tylko zbliżyć do bohatera i wczuć się w jego motywację ale też pokazać jego głęboką wiarę w końcowy sukces. Ta wiara w siebie i optymizm, którymi przesiąknięty jest film, mogą stanowić dla każdego z nas piękną inspirację do pokonywania słabości i bicia własnych rekordów.