Grand Prix 21. KFG dla filmu „Pocztówki znad krawędzi” w reżyserii Natalii Koniarz

  /  21. Krakowski Festiwal Górski   /  Grand Prix 21. KFG dla filmu „Pocztówki znad krawędzi” w reżyserii Natalii Koniarz

Grand Prix 21. KFG dla filmu „Pocztówki znad krawędzi” w reżyserii Natalii Koniarz

21. Krakowski Festiwal Górski za nami. Jeszcze wczoraj wnętrza Centrum Kongresowym ICE Kraków tętniły życiem. Było wesoło, wspomnieniowo, refleksyjnie, inspirująco – słowem wyjątkowo, jak zawsze. Na koniec tradycyjnie odbyła się uroczysta gala, na której ogłoszono zwycięzców Polskiego i Międzynarodowego Konkursu Filmowego.

Ostatni punkt 21. KFG – uroczysta gala (fot. Adam Kokot/KFG)

***

W tym roku w ramach filmowych konkursów na dużym ekranie wyświetliliśmy 40 obrazów, wiele z nich miało polską premierę. 32 dokumenty wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Filmowym, rodzime kadry zaprezentowało ośmiu reżyserów. O tym, do kogo powędrują tegoroczne nagrody i wyróżnienia, decydowało jury w składzie: Rosanna Stedile (konkurs międzynarodowy) oraz Bartek Bargiel, Franciszek Berbeka i Leszek Dawid (konkursy polski i międzynarodowy). Zobaczmy kto skradł serca jury.

Międzynarodowy Konkurs Filmowy

GRAN PRIX 21. KFG (główny sponsor PZU)

W Polskim Konkursie Filmowym wzięło udział skromnych osiem obrazów, ale to właśnie do polskiej reżyserki trafiło Grand Prix tegorocznego KFG. Za najlepszym film jury uznało Pocztówki znad krawędzi w reżyserii Natalii Koniarz.

W uzasadnieniu czytamy:

Najważniejszą nagrodą doceniliśmy film, któremu do opowiedzenia poruszającej i pięknej historii wystarczyły minimalne środki. Film, w którym forma i treść najpełniej oddają to, co kochamy w kinie.

Grand Prix 21. KFG dla filmu „Pocztówki znad krawędzi” w reżyserii Natalii Koniarz (fot Adam Kokot/KFG)

The Best Mountaineering Film / Najlepszy Film Górski

Wielokrotnie nagradzany dokument Pasang. In the Shadow of Everest w reżyserii Nancy Svendsen. Historia Pasang Lhamu Sherpy, która w 1993 roku jako pierwsza Nepalka weszła na Mount Everest.

Za niebywała odwagę i siłę bohaterki, która przełamała kulturowe i społeczne bariery.

Best Climbing Film / Najlepszy Film Wspinaczkowy

Still Alive, reż. Santiro Martirano. Portret utalentowanego i zmagającego się z chorobą wspinacza Klaasa Willemsa. Belg był w tym roku gościem festiwalu.

Za pokazanie, że ludzka pasja może przekuć słabość w wielka siłę.

Najlepszy film wspinaczkowy 21. KFG, „Still Alive” (fot. Adam Kokot/KFG)

Best Exploration/Adventure Film / Najlepszy film w kategorii Przygoda i Eksploracja

Just a ride, reż. Matti Juhani Kinnunen i Iisakki Kennilä. Historia byłego snowboardzisty Mattiego Kinnunena, którego zawodową karierę przerwał wypadek. Bohatera i twórcę filmu mogliście posłuchać na tegorocznym KFG. Świetne, ciepłe i inspirujące spotkanie.

Za głębokie i szczere badanie swoich uczuć, splecione z niezwykłymi doświadczeniami życiowymi i spotkaniami, które stworzyły idealną fabułę dla tej historii.

Najlepszy film w kategorii Przygoda i Eksploracja – „Just a ride” (fot. Adam Kokot/KFG)

Best Culture/People/Nature Film / Najlepszy film w kategorii Kultura, Przygoda, Człowiek

Maurice Baquet, l’accordé, reż. Gilles Chappaz. Portret Maurice’a Baqueta, człowieka wielu talentów – muzyka, aktora, artysty estradowego, alpinisty i narciarza.

Za pokazanie historii wyjątkowej i niepowtarzalnej postaci, której miłość do gór, muzyki i życia może być przykładem dla młodszych pokoleń.

Najlepszy film w kategorii Kultura, Przygoda, Człowiek – „Maurice Baquet, l’accordé” (fot. Adam Kokot/KFG)

Socially Engaged Cinema Award / Nagroda dla filmu zaangażowanego społecznie

Rakchham. Bridge beetwen worlds, reż. Ray Demski. Niesamowite miejsce „odkryte dla wspinania” przez Bernda Zangerla. Indyjska dolina Sangla, w okolicach niewielkiej wioski Rakchham – to tam Zangerl dzięki wspólnej pracy z lokalną społecznością tworzy wspinaczkowe eldorado.

Za przedstawienie idei wspinaczki, w którą angażuje się lokalną społeczność.

***

Polski Konkurs Filmowy

I Nagroda

Silent Escape, reż.  Oswald Rodrigo Pereira. Bohaterem dokumentu jest alpinista i świetny narciarz wysokogórski Bartek Ziemski.

Za dbałość o filmową formę pomimo ekstremalnych warunków.

Najlepszy film polski „Silent Escape” (fot. Adam Kokot/KFG)

II Nagroda 

Inussuk. Droga do domu, reż. Marcin Tomaszewski. Marcin Tomaszewski i Paweł Hałdaś zabierają nas w podróż na Grenlandię.

Za pokazanie jak ekstremalna wspinaczka może przerodzić się w rozważania o istocie życia.

II Nagroda w Polskim Konkursie Filmowym – „Inussuk. Droga do domu” (fot. Adam Kokot/KFG)

***

Rozumiemy, że nawet jeśli bardzo chcieliście, nie dało się być na każdym spotkaniu, prelekcji, warsztacie i na każdym filmie. Ale nic straconego. Wzorem ubiegłych lat przez cały grudzień (już od dziś) działać będzie festiwalowa platforma online – playkrakow.com, a na niej większość atrakcji 21. KFG. Zapraszamy!