Polski Konkurs Filmowy

  /    /  Polski Konkurs Filmowy

Oto lista filmów zakwalifikowanych do Polskiego Konkursu Filmowego 15. KFG.

  • Biegacze, 75 min, reżyseria: Łukasz Borowski,
  • Cazadero, 30 min, reżyseria: Bartosz Wnęk,
  • Chasing the Breath, 50 min, reżyseria: Adrian Dmoch,
  • Ja tę śmierć czułam jak nadchodzi. Pół roku po dramacie wraca na szczyt, 12 min, reżyseria: Robert Jałocha,
  • Janusz Gołąb #K2dlaPolaków, 8 min, reżyseria: Wojciech Gumula,
  • Lekarze w górach, 65 min, reżyseria: Jerzy Porębski,
  • Łódzkie historie wspinaczkowe, 44 min, reżyseria Emil Palenica,
  • Mama, 46 min, reżyseria: Wojciech Kozakiewicz,
  • Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…, 55 min, reżyseria Robert Żurakowski i Bartosz Szwast,
  • Pireneje – przekraczając własne granice, 30 min, reżyseria: Bogusław Hynek,
  • Z góry emocje widać wyraźniej, 8 min, reżyseria: Michał Makowski.

 

***

Nagrody w Konkursie Filmu Polskiego:

I Nagroda – 3000 zł oraz statuetka dla Najlepszego Filmu Polskiego
ufundowana przez Tirol

II Nagroda – 1500 zł
ufundowana przez Petzl

***

Jury Polskiego Konkursu Filmowego:

  • Hubert Jarzębowski,
  • Jan Wierzejski,
  • Dariusz Załuski.

***




Biegacze
Polska, 2017, 72 min
Reżyseria: Łukasz Borowski
Produkcja: Wajda Studio

Podczas wyścigu uczestnicy pokonują ponad 240 kilometrów. Ci, którzy docierają na metę, odczuwają wielką euforię i bardzo szybko zaczynają myśleć o kolejnym ekstremalnym biegu. Dokument przybliża stan ekstremalnego wysiłku fizycznego i momenty kryzysów psychicznych, z którymi muszą się mierzyć biegacze. Pokazuje niezwykle intensywne emocji, które stają się udziałem ultramaratończyków.

Pokaz filmu: Piątek, 1 grudnia, sala nr 9, godz. 20:35-22:45

—————–

https://www.youtube.com/watch?v=kOE0jED2Tmg

Cazadero
Polska, 2016, 30 min
Reżyseria: Bartosz Wnęk
Produkcja: Showtime Studio

Film dokumentujący wyprawę do Argentyny, gdzie Marcel Korkuś odkrywa najwyżej położone jezioro na świecie i nurkuje w nim. Pobija tym samym rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim (5985 m n.p.m.). Jednocześnie zostaje pobity rekord Guinnessa, potwierdzony certyfikatem tej organizacji.

Pokaz filmu: Sobota, 2 grudnia, sala nr 9, godz. 20:10-21:00

—————–




Chasing the Breath
Polska, 2016/2017, 50 min
Reżyseria: Adrian Dmoch

Film o człowieku, który chce wygrać jeden z najtrudniejszych maratonów na świecie. Śledzimy treningi Roberta Celińskiego do startu w Tenzing Hillary Everest Marathon. Stajemy się świadkami procesu aklimatyzacji, wchodzimy także w sferę prywatną Roberta, która ujawnia się podczas najtrudniejszych momentów. „Chasing the Breath” to obowiązkowa pozycja nie tylko dla sportowców, ale również dla osób, które marzą o zdobyciu własnego Everestu.

Pokaz filmu: Sobota, 2 grudnia, sala nr 9, godz. 21:05-22:45

—————–

Ja tę śmierć czułam jak nadchodzi. Pół roku po dramacie wraca na szczyt
Polska, 2017, 12 min
Reżyseria: Robert Jałocha
Produkcja: TVN S.A.

W lutym 2017 roku, podczas wspinania w Hiszpanii, Katarzyna Cieślak spadła z wysokości ok. 25 metrów, odnosząc poważne obrażenia. W całej tej sytuacji miała jednak także wielkie szczęście, ponieważ nie doznała urazów mózgu i kręgosłupa. Lekarze nie dawali jej wielkich szans na powrót do pełnej sprawności i kontynuowania życiowej pasji. Ogromna determinacja – zarówno Kasi, jak i jej życiowego partnera Adama Karpierza – doprowadziła do tego, że niespełna pół roku po wypadku Kasię można ponownie spotkać na ściance wspinaczkowej. Oto ich historia.

Pokaz filmu: Sobota, 2 grudnia, sala nr 9, godz. 20:10-21:00

—————–

Janusz Gołąb #K2dlaPolaków
Polska, 2017, 8 min
Reżyseria: Wojciech Gumula
Produkcja: Challange / SurgePolonia

Janusz Gołąb i jego wielkie marzenie – wejść na ostatni z niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Zespół filmowy towarzyszy pierwszemu zdobywcy zimowego Gasherbruma I w toku przygotowań do wyprawy na K2. Obraz odsłania nieznane strony wybitnego alpinisty.

Pokaz filmu: Sobota, 2 grudnia, sala nr 9, godz. 20:10-21:00

—————–




Lekarze w górach
Polska, 2017, 65 min
Reżyseria: Jerzy Porębski
Produkcja: KiwiFilm

Wszyscy wiemy o udziale lekarzy w wyprawach ratunkowych w Tatrach i górach najwyższych, ich obecności w strukturach TOPR. Ale czy na pewno zdajemy sobie sprawę, na czym polega ich wkład w wyprawy? Czym jest medycyna górska? Czy można operować na wysokości kilku tysięcy metrów? Co należy zrobić, kiedy pojawia się hipotermia, odmrożenia czy choroba wysokościowa?

W filmie obecni są lekarze współpracujący z TOPR, mający doświadczenie w wyprawach ratunkowych w Tatrach i Himalajach, gdzie trafili wyposażeni w tatrzańskie doświadczenie, ale również tacy, których doświadczenie dotyczy tylko gór najwyższych. O przyszłości medycyny górskiej opowiedzą ratownicy medyczni, którzy odgrywają coraz większą rolę we współczesnym ratownictwie górskim. Osobnym rozdziałem jest udział wybitnych himalaistów, którzy opowiedzą o roli lekarzy z ich punktu widzenia.

Pokaz filmu: Niedziela, 3 grudnia, sala nr 9, godz. 14:50-17:20

—————–




Łódzkie historie wspinaczkowe
Polska, 2017, 44 min
Reżyseria: Emil Palenica
Produkcja: Akademicki Klub Górski w Łodzi

Film pokazuje historię i rozwój łódzkiego środowiska wspinaczkowego. W opowieściach bohaterów zarysowanych zostaje kilka pokoleń łódzkich wspinaczy, działających aktywnie w górach w latach 50., 60., 70., i 80. XX wieku. Swoimi przemyśleniami i wspomnieniami z działalności wspinaczkowej dzielą się: Ryszard Przybylski, Jerzy Michalski, Andrzej Wilczkowski, Marek Grochowski, Bogdan Mac, Wojtek Jedliński, Ewa Panejko-Pankiewicz, Piotr Pustelnik, Krystyna Konopka, Marek Płonka oraz Jan Fijałkowski.

Pokaz filmu: Niedziela, 3 grudnia, sala nr 9, godz. 14:50-17:20

—————–




Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…
Polska, 2017, 55 min
Reżyseria: Robert Żurakowski i Bartosz Szwast,
Produkcja: G&B Art Robert Żurakowski

Piotr Malinowski był jedną z najbarwniejszych postaci ratownictwa górskiego, naczelnikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. To film o pasji do gór, której Piotr doświadczał nie tylko jako ratownik, ale także wybitny taternik i himalaista, autor pierwszego przejścia zimowego na zachodniej ścianie Petit Dru, specjalista od trudnych zjazdów wysokogórskich, propagator skialpinizmu czy uczestnik najszybszego przejścia Głównej Grani Tatr w zimie. Film ukazuje także drugą stronę życia ratownika, kochającego ojca i męża, któremu trudno jest pogodzić życie prywatne i zawodowe.

Pokaz filmu: Piątek, 1 grudnia, sala nr 9, godz. 20:35-22:45

—————–




Mama
Polska, 2017, 46 min
Reżyseria: Wojciech Kozakiewicz
Produkcja: Projektorownia

Wiele kobiet uprawiających sport staje przed wyborem: założyć rodzinę, czy realizować swoją pasję. „Przede wszystkim jestem mamą, ale bez wspinania nie byłabym sobą, byłabym kompletnie inną osobą” – mówi Kinga Ociepka-Grzegulska, jedna z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania. Mając dwójkę dzieci, Kinga nie rezygnuje z pasji i postanawia wrócić do formy sportowej. To opowieść o jednej z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad polskiego wspinania.

Pokaz filmu: Piątek, 1 grudnia, główna sala, godz. 18:15-19:15, oraz spotkanie z Wojciechem Kozakiewiczem i Kingą Ociepką-Grzegulską
Pokaz filmu:
Sobota, 2 grudnia, sala nr 9, godz. 21:05-22:45

—————–




Pireneje – przekraczając własne granice
Polska, 2017, 30 min
Reżyseria: Bogusław Hynek
Produkcja: Grupa Autograf s.c.

Zapis samotnej wędrówki przez Haute Randonnée Pyrénéenne, czyli Wysokogórski Szlak Pirenejów. To 800-kilometrowa, piękna trasa wymyślona przez Georga Verona. Liczy 41 etapów, zwykle przechodzi się ją w 45 dni. Rozciąga się od Oceanu Atlantyckiego do Morza Śródziemnego. To droga, którą trzeba samemu odnaleźć, zagubiona między wysokimi szczytami, biegnąca blisko grani głównej całego łańcucha Pirenejów. HRP wymaga świetnej kondycji, obycia z ekspozycją, znajomości nawigacji i sztuki przetrwania w trudnym terenie górskim.

Pokaz filmu: Niedziela, 3 grudnia, sala nr 9, godz. 14:50-17:20

—————–

Z góry emocje widać wyraźniej – PREMIERA
Polska, 2017, 8 min
Reżyseria: Michał Makowski

Film pokazuje czwórkę przyjaciół podczas wyprawy na alpejskie czterotysięczniki.

Pokaz filmu: Niedziela, 3 grudnia, sala nr 9, godz. 14:50-17:20