W ciągu 13 lat przez Krakowski Festiwal Górski przewinęło się wiele osobowości – nie tylko wspaniałych wspinaczy, ale też ludzi związanych z górami na różny sposób.

Podczas 13. edycji festiwalu będziemy gościć górskich i skalnych wyjadaczy, będą też młode talenty. Już teraz mamy przyjemność zapowiedzieć wizytę w Krakowie legendy brytyjskiej i światowej sceny wspinaczkowej, himalaisty, podróżnika, autora kilkunastu książek – Sir Chrisa Boningtona; młodej, ale już doświadczonej i utytułowanej brytyjskiej specjalistki od tradowego wspinania Hazel Findley oraz czołowego słoweńskiego wspinacza lodowego Klemena Premrla.

Będą oczywiście także polscy goście, w tym często spotykani na festiwalowych scenach himalaiści i alpiniści: Krzysztof Wielicki, Janusz Gołąb, Michał Król i Marcin Tomaszewski. Kraków odwiedzą członkowie Tagas Expedition – Maciej Bedrejczuk, Maciej JanczarTomek Klimczak i Marcin Wernik. Będą także Andrzej Bargiel i eksplorujący chińską prowincję Syczuan: Marcin Rutkowski, Wojtek Ryczer i Rafał Zając.

Pojawią się również wspinacze skalni: Mateusz Haładaj (do niego należy najtrudniejsze polskie przejście w skałach – Papichulo 9a+) i Aleksandra Taistra (kierująca ostatnio swoją uwagę na Tatry, a także wspinanie tradowe) oraz realizujący się z powodzeniem na górskiej niwie duet Łukasz Dudek i Jacek Matuszek.