Janusz Gołąb

  /    /  Janusz Gołąb

Himalaista, alpinista, członek legendarnego „Dream Team” (obok Jacka Fludera, Stanisława Piecucha, później także Grzegorza Skorka), który na przełomie wieków dokonał szeregu najwyższej klasy przejść o charakterze alpejskim, w tym m.in. zimowego przejścia ściany Trollveggen w Norwegii, pierwszego zimowego przejścia drogi Manitua na pn. ścianie Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, pierwszego polskiego przejścia Drogi Piola-Ghilini na pn. ścianie Eigeru.

Janusz Gołąb podczas wyprawy na Alaskę (fot. arch. Janusz Gołąb)

Janusz Gołąb podczas wyprawy na Alaskę (fot. arch. Janusz Gołąb)

Zwieńczeniem alpejskich sukcesów było wytyczenie nowej drogi na ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. W 2012 roku Janusz Gołąb wspólnie z Adamem Bieleckim jako pierwsi zdobyli zimą Gasherbrum I (8068 m), w 2014 roku Janusz wszedł na K2 (8611 m). W 2015 roku w zespole z Wojciechem Grzesiokiem i Andrzejem Życzkowski stanął na Denali (6194 m) po przejściu Drogi Cassina.

Kierownik sportowy Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, która pod koniec roku rozpocznie próbę zdobycia tej najtrudniejszej góry świata.

Spotkanie z Krzysztofem Wielickim i Januszem Gołąbem odbędzie się 3-ego grudnia o godz. 16.45 w głównej sali festiwalowej.