Międzynarodowy Konkurs Filmowy

  /    /  Międzynarodowy Konkurs Filmowy

Filmy Międzynarodowego Konkursu Filmowego 16. Krakowskiego Festiwalu Górskiego:

  • Age of Ondra, reż. Peter Mortimer i Josh Lowell – Premiera
  • Dawn Wall, reż. Peter Mortimer i Josh Lowell
  • Blood Moon, reż. Alastair Lee – Premiera
  • Der letzte Schritt (Last Step), reż. Reinhold Messner – Premiera
  • Duality, reż. Alessandro Beltrame – Premiera
  • Free Flow, reż. Paul Diffley – Premiera
  • Free Solo, reż. Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy Chin
  • Mountain, reż. Jennifer Peedom
  • Notes from the Wall, reż. Siebe Vanhee, Nicolas Favresse & Sean Villanueva O’Driscoll
  • Od palice k vrtu (From a hammer to a drill), reż. Jan Simanek – Premiera
  • Queen Maud Land, reż. Cedar Wright i Taylor Keating – Premiera
  • Statement of Youth, reż. Nick Brown – Premiera
  • The Ario Dream, reż. Paul Diffley
  • The Holy Mountain, reż. Reinhold Messner – Premiera
  • Zabardast, reż. Jérôme Tanon

***

 

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmowego 16. KFG:

  • Bernadette McDonald
  • Anna Kamińska
  • Wojciech Kozakiewicz
  • Frank Kretschmann
  • Robert Sowa

***

 

Nagrody 16. KFG w Międzynarodowym Konkursie Filmowym:

Grand Prix 16. KFG
ufundowana przez PZU

Best Mountaineering Film / Najlepszy film górski
ufundowana przez Marmot

Best Climbing Film / Najlepszy film wspinaczkowy
ufundowana przez Polski Związek Alpinizmu

***

Nagroda Publiczności – People’s Choice Award
ufundowana przez 5+ Szkoła Górska

***




Age of Ondra – Premiera (Reel Rock 13 – 2018)
USA/Austria, 2018, 35 min
Reżyseria: Peter Mortimer i Josh Lowell
Produkcja: Reel Rock Tour – Big UP Productions i Sender Films

Nieczęsto w historii wspinania pojawia się postać, której wpływ na poziom tego sportu jest tak duży jak w przypadku Adama. 25-letni wspinacz zdążył dokonać już tak wielu przełomowych przejść, że trudno jest je w skrócie wszystkie przedstawić. Tego niełatwego zadania podjęli się twórcy filmu Age of Ondra. Obraz nakreślony przez Petera Mortimera i Josha Lowella zabierze nas w podróż z domu Adama w Czechach, przez Europę, do Ameryki Północnej – podróż, podczas której poznamy wyjątkowe metody treningowe, nowe drogi prowadzone przez czeskiego mistrza oraz pierwsze w historii próby pokonania stopnia 9a+ w stylu flesz – zakończone sukcesem.





Dawn Wall
USA, 2018, 115 min
Reżyseria: Peter Mortimer i Josh Lowell
Produkcja: Sender Films i Red Bull Media House

W styczniu 2015 roku Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson zwrócili uwagę całego świata (nie tylko wspinaczkowego) swoim projektem klasycznego przejścia imponującej drogi na El Capitanie. The Dawn Wall, licząca 1000 metrów, jest uważana za najtrudniejszą drogę wielowyciągową na świecie. Obraz przedstawia nie tylko samą, zakończoną sukcesem, wspinaczkę, ale również poprzedzający ją okres przygotowań: fizycznych, mentalnych i logistycznych. Amerykańscy wspinacze pracują nad projektem, balansując na cienkiej granicy pomiędzy poświęceniem a obsesją.





Blood Moon – Premiera (Brit Rock Film Tour 2018)
Wielka Brytania, 2018, 35 min
Reżyseria: Alastair Lee
Produkcja: Posing Production

20 minut akcji: Robbie Phillips, Calum Cunningham i Alan Carne zabierają nas w podróż na Madagaskar. Ich celem jest przejście nowej drogi na liczącej 700 metrów ścianie Tsaranoro Atsimo. Dzika przyroda, dziki kraj i skała urzeźbiona tak pięknie jak sama historia – historia przyjaciół łączących siły dla wspólnego celu. Nastrój filmu zmienia się gwałtowanie, gdy Alan doznaje poważnego urazu, a sama akcja ratunkowa z odległej, wielkiej ściany stanowi spore wyzwanie. Robbie i Calum stają przed wyborem: czy kontynuować wspinaczkę w osłabionym zespole, czy idąc za głosem emocji porzucić swoje marzenie. Film Blood Moon opowiada historię wspinaczy, którzy na własnej skórze odczuli trudy związane z wyznaczeniem linii na jednej z najtrudniejszych i najdzikszych ścian Afryki.





Der letzte Schritt (Last Step) – Premiera
Austria, 2018, 55 min
Reżyseria: Reinhold Messner
Produkcja: Servus TV

Film w reżyserii Reinholda Messnera przedstawia historię pierwszego wejścia na Mount Everest bez wspomagania tlenem z butli. Dramatyczną przygodę Messnera i Habelera poznajemy za sprawą oryginalnych nagrań, wywiadów i odtworzonych fragmentów wspinaczki, które tworzą żywy i wciągający obraz. Od tych historycznych wydarzeń minęło już 40 lat…





Duality – Premiera
Włochy, 2018, 25 min
Reżyseria: Alessandro Beltrame
Produkcja: AGB Studio Video, Vibram

Włoski reżyser przedstawia inspirującą pasję, moc poświęcenia i czerpania radości z życia – a wszystko w wydaniu biegowym. Trail running, biegi górskie, ultramaratony, jak przyznają bohaterki filmu, to dziedziny nadal kojarzone często z działalnością mężczyzn. Duality pokazuje ten sport z punktu widzenia kobiet.





Free Flow – Premiera (Brit Rock Film Tour 2018)
Wielka Brytania, 2018, 7 min
Reżyseria: Paul Diffley
Produkcja: Hot Aches

Króciutki, ale pięknie zrealizowany film przedstawiający jednodniową przygodę Hazel Findlay. Wraz z brytyjską alpinistką udajemy się w walijskie góry, gdzie towarzyszymy jej podczas biegu połączonego z solową wspinaczką na jednej ze ścian Snowdonii.





Free Solo
USA, 2018, 100 min
Reżyseria: Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy Chin
Produkcja: National Geographic

W czerwcu 2017 roku Alex Honnold zadziwił cały wspinaczkowy świat – przesolował drogę Freerider na El Capitanie w Yosemite. To jedna z najwybitniejszych – jeśli nie najwybitniejsza – solówka wszech czasów. 1000-metrowa ściana, trudna i urozmaicona droga stanowi wyzwanie dla większości wspinaczy, oczywiście z asekuracją. Niezwykły obraz ukazuje nie tylko samą, wciskającą w fotel solówkę, ale również 1,5-roczny proces przygotowań Alexa do spełnienia wspinaczkowego marzenia. W projekcie wspierają go Tommy Caldwell, Jimmy Chin i sympatia Sanni McCandless.





Od palice k vrtu – Premiera
Czechy, 2018, 30 min
Reżyseria: Jan Simanek
Produkcja: Direct Alpine

Określenie „czeski film” przyjęło się jako epitet określający coś niezrozumiałego – sytuację, w której nie do końca wiadomo, o co chodzi. Nie zapominajmy jednak, że wywodzi się ono z kina awangardowego lat 60., które stawiało przed widzem wysokie wymagania. Przenosząc ten filmowy nurt na grunt wspinaczkowy, Jan Simanek przedstawia wyjątkową historię Petra Špeka Slaniny – słynnego w Czechach „profesora” wspinaczki klasycznej w piaskowcu i prekursora innowacyjnych technik asekuracji oraz stylu prowadzenia nowych dróg.





Mountain
Australia, 2017, 76 min
Reżyseria: Jennifer Peedom

Czym są góry? Co dla nas znaczą? To pytania, które chyba na zawsze pozostaną otwarte. Jennifer Peedom stara się jednak odnaleźć i przedstawić esencję tytułowej, nieokreślonej „Góry”. Czy jej się to udaje? O tym przekonacie się sami. Już teraz możemy jednak zdradzić, że zachwycające obrazy dopełnione genialną muzyką australijskiej orkiestry symfonicznej współtworzą film naprawdę piękny i plastyczny.





Notes from the Wall
Belgia, 2018, 34 min
Reżyseria: Siebe Vanhee, Nicolas Favresse & Sean Villanueva O’Driscoll
Produkcja: Guillaume Lion

19 dni na wschodniej ścianie Torre Centrale del Paine. Trzech belgijskich wspinaczy. Próba pierwszego klasycznego przejścia drogi El Regalo de Mwono (jedna z najtrudniejszych dróg w Patagonii – 1200 m, 8a+). Tak można w skrócie nakreślić fabułę filmu. Jednak na tym nie koniec. Będzie też dużo refleksji i wzajemnych relacji naznaczonych charakterystycznym dla Belgów poczuciem humoru.





Queen Maud Land – Premiera (Reel Rock 13 – 2018)
USA, 2018, 25 min
Reżyseria: Cedar Wright i Taylor Keating
Produkcja: Reel Rock Tour – Big UP Productions i Sender Films

Queen Maud Land to masyw górski obfitujący w imponujące skalne ściany, zlokalizowany w trudno dostępnym rejonie Antarktydy. Dzięki kolejnemu dziełu Petera Mortimera i Josha Lowella mamy okazję przenieść się do dzikiej i nieprzyjaznej krainy śniegu, lodu i skały, by śledzić zmagania wybitnych wspinaczy na trudno dostępnych ścianach świata.





Statement of Youth – Premiera
Wielka Brytania, 2018, ok. 60 min
Reżyseria: Nick Brown
Produkcja: BMC

Lata 80. XX wieku to gwałtowny rozwój wspinania sportowego – na początku dekady trudności dróg sięgały stopnia 7b+, pod koniec nowym standardem dla ekstremalnego wspinania stała się wycena 9a. W tym gorącym czasie wykluwały się również wizerunek i paradygmat sportu, z których miały czerpać przyszłe pokolenia. Niewielka grupa wspinaczy oddałaby wszystko, aby móc wspinać się przez cały czas. Spanie w krzakach, drobne kradzieże jedzenia i ubrań w sklepach, życie na zasiłku – to była cena za spełnienie snu o wspinaniu. W tamtych czasach w Wielkiej Brytanii pozwalał na to system polityczny i ekonomiczny. Wspinacze, żyjący poza unormowanym, systemem wywarli wielki wpływ na historię wspinania, nie tylko na Wyspach. Któż nie zna takich postaci jak Jerry Moffatt, Ben Moon czy Johnny Dawes?





The Ario Dream
Wielka Brytania, 2017, 54 min
Reżyseria: Paul Diffley
Produkcja: Hot Aches

Tym razem Paul Diffley zabiera nas w podróż do podziemnych korytarzy w górach Picos de Europa w północnej Hiszpanii. Śledzimy losy wypraw eksploracyjnych z lat 2016/17, których celem była próba odnalezienia kilku ostatnich połączeń systemu Ario – jeśli się uda, powstanie jeden z najgłębszych systemów jaskiń w Europie. Przedsięwzięcie jest wyjątkowo skomplikowane logistycznie i niebezpieczne. W kulminacyjnym momencie do akcji wkraczają nurkowie, którzy próbują przedostać się przez niezbadane wcześniej syfony – w tym miejscu jakiekolwiek działania ratunkowe są niemożliwe.





The Holy Mountain – Premiera
Niemcy, 2017, 80 min
Reżyseria: Reinhold Messner – Premiera
Produkcja: Tempest Film Produktion

Gdy w 1979 roku na działającą na stokach Ama Dablam wyprawę Nowozelandczyków schodzi lawina, Reinhold Messner wraz z kolegami (Wolfgangiem Nairzem, Oswaldem Oelzem) porzuca własne plany zdobycia szczytu i rusza na pomoc rannym wspinaczom. Film The Holy Mountain opowiada historię akcji ratunkowej, pokazuje ideę koleżeństwa w górach najwyższych. W narracji przeplatają się oryginalne nagrania z archiwum włoskiego alpinisty, wywiady oraz realistycznie odtworzone sceny wydarzeń sprzed 39 lat.





Zabardast
Francja, 2018, 45 min
Reżyseria: Jérôme Tanon
Produkcja: Almo Film

Najnowszy film Jérôme’a Tanona, znanego reżysera filmów snowboardowych, zabiera nas w podróż do Karakorum. Bohaterami filmu są freeriderzy, którzy eksplorują góry w poszukiwaniu najpiękniejszych linii zjazdowych na naszej planecie. W trakcie trwającej 5 tygodni wyprawy do Pakistanu, pokonują pętlę o długości 150 km. Ciągną sanie ze sprzętem, namiotami i pożywieniem. To przygoda, którą Tanon przekuł w wyjątkowo plastyczny obraz filmowy, ukazując niespotykaną atmosferę wyprawy.