Polski Konkurs Filmowy

  /    /  Polski Konkurs Filmowy

Lista filmów zakwalifikowanych do Polskiego Konkursu Filmowego 16. Krakowskiego Festiwalu Górskiego:

  • Bojko Trail, reż. Kacper Szwajka – premiera
  • Dreamland. Film dokumentalny o Macieju Berbece, reż. Stanisław Berbeka
  • Jurek z Miziowej, reż. Barbara Jendrzejczyk
  • K2. Lodowe piekło, reż. Robert Jałocha
  • Kilithon – najwyższy maraton świata, reż. Maciej Jabłoński
  • Lubię zimno, reż. Adam Bocheński
  • No Trace  Tatra, czyli pieszo wokół Tatr z Markiem Kamińskim, reż. Bartek Solik
  • Ostatni Górale, reż. Filip Luft
  • Po drugiej stronie pustki, reż. Natalia Jastrzębska
  • RunCamino, reż. Adrian Dmoch
  • Sen o Nandze, reż. Barbara Jendrzejczyk
  • Splitbergen, reż. Darek „Anioł” Engel

***

Jury Polskiego Konkursu Filmowego 16. KFG:

  • Anna Kamińska
  • Wojciech Kozakiewicz
  • Robert Sowa

***

Nagrody 16. KFG w Polskim Konkursie Filmowym:

I Nagroda – 3000 zł
oraz statuetka dla Najlepszego Filmu Polskiego
ufundowana przez Tirol

II Nagroda – 1000 zł
ufundowana przez Petzl

***

Nagroda Publiczności – People’s Choice Award
ufundowana przez 5+ Szkoła Górska


Bojko Trail – premiera
Polska, 2018, 13 min
Reżyseria: Kacper Szwajka

Film przybliża kulisy przygotowywania biegów górskich na przykładzie biegu Bojko Trail,  zorganizowanego przez Polaków na terenie ukraińskiej części Bieszczad. Piękno, dzika natura i trudny dostęp do tego regionu, będący wyzwaniem dla ludzi z pasją i chęcią biegania w górach, stała się tłem filmu. Dokument portretuje biegaczy i jednocześnie organizatorów, którzy chcą się dzielić z innymi możliwością przebywania w tak zjawiskowym terenie.





Dreamland. Film dokumentalny o Macieju Berbece
Polska, 2018, 86 min
Reżyseria: Stanisław Berbeka
Produkcja: Yak Yak Stanisław Berbeka

Osobista i emocjonalna podróż filmowa Stanisława Berbeki, syna Macieja Berbeki – wybitnego wspinacza, lodowego wojownika, zimowego zdobywcy najwyższych szczytów. Stanisław wspomina ojca po tragicznej śmierci w 2013 roku na Broad Peaku. Film stanowi próbę poznania i zrozumienia losów himalaisty, opowiada o umiejętności łączenia pasji i życia rodzinnego, o najważniejszych wartościach, życiu i śmierci w cieniu najwyższych gór.


Jurek z Miziowej
Polska, 2018, 12 min
Reżyseria: Barbara Jendrzejczyk
Produkcja: Telewizja Polska S.A. Oddział w Katowicach

Historia Jerzego Steca, zawodowego ratownika GOPR, człowieka-legendy, który od ponad 40 lat pomaga innym w górach. Z Halą Miziową i Pilskiem związany jest od wielu lat i właśnie z tym miejscem ma najwięcej wspomnień, nie tylko tych dobrych, ale i setek wypadków, gdzie była potrzebna jego pomoc. Pan Jurek to człowiek, dla którego praca zawsze była pasją, a pomoc innym stanowiła „chleb powszedni”. Teraz sam potrzebuje pomocy – we wrześniu miał udar mózgu i jest częściowo sparaliżowany. Żeby Pana Jurka szybko postawić na nogi i pomóc mu wrócić w góry, potrzebne są środki finansowe.


K2. Lodowe piekło
Polska, 2018, 45 min
Reżyseria: Robert Jałocha
Produkcja: TVN S.A.

Reportaż o Polskiej Narodowej Wyprawie Zimowej na K2. Ekipa telewizyjna w składzie Robert Jałocha i operator Maciej Siemaszko po kilkudniowej karawanie dociera do bazy pod K2. Dziennikarze towarzyszą himalaistom, dokumentując życie w bazie oraz rozmawiając z nimi na temat akcji górskiej i bieżących wydarzeń.

———————-




Kilithon – najwyższy maraton świata
Polska, 2017/2018, 45 min
Reżyseria: Maciej Jabłoński
Produkcja: F11-Studio

Dudnienie bębnów, zapach afrykańskiej dżungli, dramat na szczycie Kilimandżaro, niepewność na górze i nieposkromiona radość na zbiegu z „Dachu Afryki” – “Kilithon” jest zapisem niezwykłego wyzwania, jakiego podjęła się grupka śmiałków w grudniu 2017 roku. Jest świadectwem biegowej przygody na najwyższym poziomie – dosłownie i w przenośni. Dynamicznie ukazana opowieść przenosi nas na Czarny Ląd w wersji ekstremalnej, a konkretnie w sam środek wydarzenia „Kilimanjaro Extreme Marathon”. Grupa pozytywnych wariatów najpierw w ciągu zaledwie pięciu dni zdobywa szczyt świętej góry Tanzanii, by po nocy spędzonej na wysokości 5700 m n.p.m. zbiec z jej wierzchołka, pokonując po drodze dystans maratonu – bo Kilimanjaro Extreme Marathon to oficjalnie najwyżej startujący maraton na Ziemi.





Lubię zimno
Polska, 2018, 18 min
Reżyseria: Adam Bocheński
Produkcja: Studio „3100”

Film przedstawia historię ludzi postanowili pomóc potrzebującemu chłopcu i jednocześnie przełamać własne słabości. Wyzwanie nie było proste – dla zwrócenia uwagi dokonali wejścia na Śnieżkę w krótkich spodenkach przy temperaturze -20°C. Po trwających kilka miesięcy przygotowaniach udało się im się tego dokonać, a jednocześnie pokazać, jak duże są możliwości ludzkiego organizmu. I co najważniejsze, zebrać pieniądze na operację chorego chłopca.





Ostatni Górale
Polska, 2018, 49 min
Reżyseria: Filip Luft
Produkcja: Inbornmedia i Marchello Production

Liryczny obraz przedstawiający tradycję i kulturę góralską. Film ukazuje portrety górali, którzy kontynuują tradycję swoich przodków, wykonując te same zawody co oni. To ludzie, których charakter kształtuje natura – zwierzęta, niedostępne góry, klimat.


No Trace Tatra, czyli pieszo wokół Tatr z Markiem Kamińskim
Polska, 2018, 32 min
Reżyseria: Bartek Solik
Produkcja: Tatrzański Park Narodowy

Film jest zapisem wędrówki podróżnika Marka Kamińskiego, który w październiku 2017 roku pokonał trasę dookoła Tatr. W ciągu 8 dni przeszedł dystans 200 km – przez Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Wędrował zgodnie z ideą Leave No Trace, do minimum ograniczając wpływ na przyrodę.


Po drugiej stronie pustki
Polska, 2017, 8 min
Reżyseria: Natalia Jastrzębska
Produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi

Inspiracją do powstania scenariusza były fragmenty książki Joe Simpsona „Dotknięcie pustki”. Etiuda koncentruje się jednak na postaci Simona, który wraca po nieszczęśliwej wyprawie do domu. Bohater musi zmierzyć się nie tylko z własnym sumieniem, ale także ostracyzmem świata zewnętrznego. W czasach kiedy każdy może przybrać ton eksperta i wypowiadać się na temat, o którym niewiele wie, siła ta może okazać się destrukcyjna. Reżyserka chciała zwrócić w ten sposób uwagę na powtarzalność schematu, którego jesteśmy często świadkami – także w przypadku wypadków górskich.


https://www.youtube.com/watch?v=xZpKGsYV_Yg

RunCamino
Polska, 2018, 43 min
Reżyseria: Adrian Dmoch
Produkcja: Adrian Dmoch Art

Prawdopodobnie pierwszy w historii film o przebiegnięciu Camino del Norte, najstarszej drogi pielgrzymkowej Europy – 835 km z San Sebastian do Santiago de Compostela. Robert Celiński, najlepszy obcokrajowiec w historii imprezy Everest Maraton, tym razem zmierzy się z górami i kapryśną pogodą Północnej Hiszpanii. Pokonuje biegnąc ponad tysiącletni szlak św. Jakuba. Czy wiara pomaga mu w tym ciężkim wyzwaniu i czy droga niesie jakieś duchowe oczyszczenie?


Sen o Nandze
Polska, 2018, 12 min
Reżyseria: Barbara Jendrzejczyk
Produkcja: Telewizja Polska S.A. Oddział w Katowicach

Nanga Parbat – dziewiąty co do wielkości szczyt świata. Ten pakistański ośmiotysięcznik pochłonął już wiele ofiar. O tej górze od lat marzył Tomasz Mackiewicz. Chciał wejść na szczyt zimą razem ze swoja partnerką Elizabeth Revol. Udało im się… Jednak Himalaje zatrzymały Tomka na zawsze. Kim był tak naprawdę Tomasz Mackiewicz „Czapkins” i jak silna bywa potrzeba spełniania marzeń? O tym m.in. w reportażu Basi Jendrzejczyk „Sen o Nandze”.





Splitbergen
Polska, 2018, 26 min
Reżyseria: Darek „Anioł” Engel
Produkcja: Progres Snowboard

Niezależny, krótkometrażowy film dokumentujący pierwszą polską wyprawę splitboardową w odległe rejony Spitsbergenu w poszukiwaniu nowych terenów freeride’owych. Potrzeba było roku przygotowań, by zaokrętować na pełnomorskim jachcie i wyruszyć przez niespokojne wody Oceanu Arktycznego w kierunku 80 równoleżnika. Surowe piękno, dziki Archipelag Svalbard i 8 entuzjastów freeride’u szukających wolności w odległych zakątkach świata.

—————