Filmy zakwalifikowane do Międzynarodowego Konkursu 17. Krakowskiego Festiwali Filmowego.

- 83° Ski the North, reż. Matthias Mayr
- Allein, reż. Franz Walter
- Bayandalai – Lord of the Taiga, reż. Aner Etxebarria Moral, Pablo Vidal Santos
- Climbing Blind, reż. Alastair Lee
- A Day At The Office, reż. Sean Villanueva O’Driscoll
- Full Moon, reż. Jochen Mesle, Max Kroneck, Philipp Becker, Johannes Müller
- The Great Peak – 150 Years Climbing History, reż. Reinhold Messner
- High Road, reż. Peter Mortimer, Josh Lowell
- Ironstone, reż. Sam Thompson
- Manaslu – Mountain of the Spirit, reż. Gerald Salmina
- Mirage of the North, reż. David Jervidal, Tommy Jervidal
- Narcis, reż. Elias Elhardt, Alexander Tank
- Nebula, reż. Jay Trusler
- One in Eight Tousend, reż. Luz Gardella
- Riafn, reż. Hannes Lang
- Rotpunkt, reż. Ken Etzel, Chelsea Jolly
- Spectre Expedition – To the End of the Earth, reż. Alastair Lee, Leo Houlding
- Super Frenchie, reż. Chase Ogden
- Superhombre, reż. Lucian Mircu, Mircea Gherase
- This Mountain Life, reż. Grant Baldwin
- The Trilogy, reż. Tommy Joyce
- United States of Joe’s, reż. Peter Mortimer, Nick Rosen
oraz 2 polskie filmy, biorące udział zarówno w konkursach – Polskim i Międzynarodowym:
- Harda, reż. Marcin Polar
- Ostatnia Góra, reż. Dariusz Załuski
83° Ski the North – PREMIERA
54 min, Austria 2019
Reżyseria: Matthias Mayr
Narciarska podróż na północ. Surowy krajobraz, przestrzeń, eksploracja i szalone zjazdy. To opowieść o wyjątkowej przygodzie przyjaciół, których łączy pasja. W kadrach uwieczniono również piękne zwierzęta, białe niedźwiedzie i białe psy.
Allein – PREMIERA
10 min, Niemcy 2019
Reżyseria: Franz Walter
Reportaż z samotnej, trwającej 28 dni wyprawy na Grenlandię. Opowieść o podróży kajakiem i klasycznym przejściu drogi Stonecircle (7c, 450 m) na Molar Spire. W filmie występuje także Robert Jasper.
Bayandalai – Lord of the Taiga
11 min, Hiszpania 2018
Reżyseria: Aner Etxebarria Moral, Pablo Vidal Santos
Impresja filmowa przedstawiająca losy jednego z ostatnich zaganiaczy reniferów w Tajdze – to największe lasy świata, w których żyje plemię Dukhas.
Climbing Blind – PREMIERA
58 min, Wielka Brytania 2019
Reżyseria: Alastair Lee
Historia niewidomego wspinacza Jessego Duftona, który pokonuje słynną turnię u wybrzeży Szkocji. Jednak to, co wyróżnia ten wyczyn od innych (na Old Man of Hoy wspinali się już seniorzy, dzieci i osoby z niepełnosprawnością), to styl wspinaczki. Bohater pełnej napięcia, ale i momentami wesołej historii, całą drogę prowadzi na tradzie. O pracy nad filmem oraz niezwykłej osobowości Duftona opowie Alastair Lee, który w tym roku odwiedzi KFG.
A Day At The Office
47 min, Belgia 2019
Reżyseria: Sean Villanueva O’Driscoll
Sean Villanueva O’Driscoll wraz z dwójką przyjaciół z dzieciństwa, Tomem Coosemansem i Vincentem Florém wyrusza na wspinaczkowo-packraftingową wyprawę, której celem jest góra Lotus Flower Tower w Kanadzie. W pełnej humoru opowieści nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji i drobnych potknięć, a wrażenie wyjątkowości historii potęgują piękne i dzikie okoliczności przyrody.
Full Moon – PREMIERA
6 min, Niemcy 2019
Reżyseria: Jochen Mesle, Max Kroneck, Philipp Becker, Johannes Müller
Plastyczny obraz dopełniony intrygującą ścieżką dźwiękową. Świetne linie „wycinane” w dziewiczym śniegu, w obliczu niewzruszonych gór. A wszystko to w świetle pełni księżyca.
The Great Peak – 150 Years Climbing History (Die Große Zinne – 150 Jahre Alpingeschichte) – PREMIERA
52 min, Włochy 2019
Reżyseria: Reinhold Messner
21 sierpnia tego roku minęło 150 lat, od kiedy po raz pierwszy zdobyto Cima Grande w Dolomitach. Film Reinholda Messnera przedstawia historię pierwszego zdobywcy, Paula Grohmanna i wielu jego następców, którzy pozostawili swój ślad na tej ikonicznej górze.
High Road
18 min, USA 2019
Reżyseria: Peter Mortimer and Josh Lowell
Nina Williams nie boi się ryzyka. Jest jedną z nielicznych kobiet, które wspinają się na najwyższym poziomie po problemach liczących nawet 15 metrów wysokości. W strefie nieodpadania sprawdza swoje umiejętności wspinaczkowe i siłę mentalną.
Ironstone – PREMIERA
16 min, Australia, 2019
Reżyseria: Sam Thompson
Na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii, w totalnej dziczy, znajduje się jaskinia o złożonym i skomplikowanym systemie korytarzy. Film opowiada historię grupy grotołazów, która eksploruje ten wyjątkowy twór natury. Ich przygoda trwa aż sześć lat.
Manaslu – Mountain of the Spirit (Manaslu – Berg der Seelen)
100 min, Austria 2018
Reżyseria: Gerald Salmina
Góra Duchów, tak nazywa się często Manaslu. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje w swoim filmie Gerald Salmina. Przedstawia historię tragicznej wyprawy Hansa Kammerlandera, podczas której ginie dwójka jego partnerów. Sam Hans cudem unika śmierci. Dramat z Manaslu staje się również pretekstem do osobistej spowiedzi Hansa, w czym pomaga słynny reżyser Werner Herzog. Czy poturbowany, również w życiu osobistym, bohater znajdzie katharsis podczas powrotu na Górę Ducha?
Mirage of the North – PREMIERA
3 min, Dania 2019
Reżyseria: David Jervidal, Tommy Jervidal
Trzyminutowa etiuda filmowa nakręcona przez ojca i syna podczas 10-dniowej wędrówki przez Wyspy Owcze. W dwóch słowach? Fatamorgana Północy.

Narcis
19 min, Austria 2019
Reżyseria: Elias Elhardt, Alexander Tank
Reportaż Eliasa Elhardta, profesjonalnego snowboardzisty, który odwiedza góry Kosowa. Lata świetności położonego wysoko w górach hotelu oraz otaczającego go ośrodka narciarskiego Brezovica przeminęły wraz z koncepcją polityczną Jugosławii. Jego przewodnik Hamdi pragnie przegnać duchy przeszłości i tchnąć życie w zrujnowany wojnami i konfliktami etnicznymi region narciarski.
Nebula – PREMIERA
13 min, Kanada 2019
Reżyseria: Jay Trusler
Jak wygląda niemożliwa fotografia? Właśnie tak. Reuben Krabbe, profesjonalny fotograf, tworzy nieziemską serię. Ostatnim brakującym zdjęciem jest ujęcie narciarza na tle Wielkiej Mgławicy w Orionie, widocznej jedynie kilka razy w roku, podczas bezksiężycowej i bezchmurnej nocy. Wraz z Reubenem udajemy się do Kolumbii, by przyjrzeć się zmaganiom fotografa i usłyszeć jego historię.

One in Eight Tousend – PREMIERA
18 min, Meksyk, 2019
Reżyseria: Luz Gardella
Meksykański alpinista Daniel Araiza, któremu nie brakuje charyzmy, za to brakuje doświadczenia w górach najwyższych, wyrusza na swój pierwszy ośmiotysięcznik. Szczyt planuje zdobyć bez wspomagania aparatem tlenowym i w ciągu jednej doby. Obserwujemy jego rozterki i obawy związane ze wspinaczką. Smutnym postscriptum jest fakt, że Daniel zginął miesiąc później w wypadku peruwiańskich górach.

Riafn
30 min, Niemcy 2019
Reżyseria: Hannes Lang
Intrygujący i niemiecki do szpiku kości film przedstawiający ludzi gór. Tym razem jednak nie są to alpiniści czy wyczynowi narciarze. To rolnicy i pasterze zamieszkujący Alpy. Ich pieśni i okrzyki tworzą krajobraz dźwięków harmonizujący z niezmąconym współczesnością pięknem gór.
Rotpunkt
50 min, USA 2019
Reżyseria: Ken Etzel, Chelsea Jolly
Czy Alex Megos podąża w śladami Wolfganga Güllicha? Twórcy filmu Rotpunkt nie boją się się sięgać po tego typu porównania, przedstawiając Alexa jako wspinacza absolutnie wyjątkowego. Poznajemy historię sportowca, śledzimy jego treningi i postępy w realizowaniu kolejnych projektów. Słowo wstępne wygłosi przyjaciel Wolfganga, ważna postać sceny wspinaczkowej Frankenjury lat 80. XX w. i jeden z bohaterów filmu – Norbert Sandner.
Spectre Expedition – To the End of the Earth
49 min, Wielka Brytania 2018
Reżyseria: Alastair Lee, Leo Houlding
Wspinaczkowa podróż na koniec świata? W ten sposób można określić niejedną wyprawę, jednak Spectre Expedition Leo Houldinga i dwójki jego przyjaciół jest historią z pewnością wartą zobrazowania. Dobrze, że zrobił to Alastair Lee. W skrócie: 1000 mil, 200 kg, 60 dni, 3 przyjaciół, narty, sanie, latawce i jeden całkiem pokaźny szczyt.
O swojej wyprawie Leo powiedział: “I’ve been on a few big trips, but this was next level shiz!”
Super Frenchie – PREMIERA
81 min, USA 2019
Reżyseria: Chase Ogden
Matthias Giraud wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych. W realizacji swojej pasji – połączeniu narciarstwa ze skokami BASE – nieustannie przesuwa granice ryzyka. Równocześnie zakochuje się i zakłada rodzinę. Nagły zwrot akcji następuje w momencie, gdy Matthias ulega poważnemu wypadkowi. Czy uda mu się wrócić do ukochanego sportu? Jak przyjmie to jego rodzina? Giraud musi podjąć decyzję, czy dla ekstremalnej pasji warto poświęcić życie.
Superhombre – PREMIERA
70 min, Rumunia 2019
Reżyseria: Lucian Mircu, Mircea Gherase
Dokument przedstawiający rumuńskiego himalaistę Horię Colibășanu, który po raz trzeci próbuje zdobyć Mount Everest – solo i bez wspomagania tlenem z butli. Horia walczy nie tyle z górą, co z własnymi słabościami. Jak odnajduje równowagę pomiędzy codziennym życiem a górami? Chyba musi być superhombre.
This Mountain Life
77 min, Kanada 2018
Reżyseria: Grant Baldwin
Magnetyzm gór jest uniwersalny. Jednak tylko nieliczni wiodą tytułowe “górskie życie”. Martina i jej 60-letnia mama wyruszają w sześciomiesięczną podróż na Alaskę. Pokonują 2300 km, by dotrzeć do grupy zakonnic, zamieszkujących niewielkie górskie schronienie. W trakcie podróży poznają niezwykłe historie: fotografa, którego porwała lawina; alpinistę ogarniętego obsesją; artystę oczarowanego śniegiem; parę, która żyje w górach od niemal 50 lat. Film jest pełnym pięknych kadrów portretem ludzkiej pasji do gór.
The Trilogy – PREMIERA
31 min, USA 2019
Reżyseria: Tommy Joyce
W lipcu 2018 r. Sasha DiGiulian wyruszyła naprzeciw nowej przygodzie. Jej celem była słynna kanadyjska trylogia – trzy wielkościanowe drogi Gór Skalistych, znajdujące się na Castle Mountain, Mount Louis i Mount Yamnuska. Sasha założyła, że każdą z dróg musi przejść w ciągu jednego dnia i bez odpadnięcia. Na przeszkodzie stają kolejno kontuzja, problemy z partnerami, pożary, pogoda i wycieńczenie. Dwumiesięczna podróż to ciągła walka z własnymi słabościami. O pracy nad filmem tuż po projekcji opowie Tommy Joyce.
United States of Joe’s
22 min, USA 2019
Reżyseria: Peter Mortimer and Nick Rosen
Za sprawą United States of Joe’s przenosimy się do Utah, na obszary zamieszkałe przez konserwatywnych Mormonów, kowbojów i górników. Krajobraz urozmaicony niskimi formami skalnymi przyciąga wspinaczy, a ich punkowe podejście do życia stanowi silny kontrast dla kultury miejscowej ludności. Dochodzi do zgrzytów. Po latach niesnasek grupa wspinaczy stara się naprawić sytuację. Ale czy jest to jest możliwe?