Międzynarodowy konkurs 17. KFG

  /    /  Międzynarodowy konkurs 17. KFG

Filmy zakwalifikowane do Międzynarodowego Konkursu 17. Krakowskiego Festiwali Filmowego.

 1. 83° Ski the North, reż. Matthias Mayr
 2. Allein, reż. Franz Walter
 3. Bayandalai – Lord of the Taiga, reż. Aner Etxebarria Moral, Pablo Vidal Santos
 4. Climbing Blind, reż. Alastair Lee
 5. A Day At The Office, reż. Sean Villanueva O’Driscoll
 6. Full Moon, reż. Jochen Mesle, Max Kroneck, Philipp Becker, Johannes Müller
 7. The Great Peak – 150 Years Climbing History, reż. Reinhold Messner
 8. High Road, reż. Peter Mortimer, Josh Lowell
 9. Ironstone, reż. Sam Thompson
 10. ManasluMountain of the Spirit, reż. Gerald Salmina
 11. Mirage of the North, reż. David Jervidal, Tommy Jervidal
 12. Narcis, reż. Elias Elhardt, Alexander Tank
 13. Nebula, reż. Jay Trusler
 14. One in Eight Tousend, reż. Luz Gardella
 15. Riafn, reż. Hannes Lang
 16. Rotpunkt, reż. Ken Etzel, Chelsea Jolly
 17. Spectre Expedition – To the End of the Earth, reż. Alastair Lee, Leo Houlding
 18. Super Frenchie, reż. Chase Ogden
 19. Superhombre, reż. Lucian Mircu, Mircea Gherase
 20. This Mountain Life, reż. Grant Baldwin
 21. The Trilogy, reż. Tommy Joyce
 22. United States of Joe’s, reż. Peter Mortimer, Nick Rosen

oraz 2 polskie filmy, biorące udział zarówno w konkursach – Polskim i Międzynarodowym:

 • Harda, reż. Marcin Polar
 • Ostatnia Góra, reż. Dariusz Załuski

83° Ski the North – PREMIERA
54 min, Austria 2019
Reżyseria: Matthias Mayr

Narciarska podróż na północ. Surowy krajobraz, przestrzeń, eksploracja i szalone zjazdy. To opowieść o wyjątkowej przygodzie przyjaciół, których łączy pasja. W kadrach uwieczniono również piękne zwierzęta, białe niedźwiedzie i białe psy.


Allein – PREMIERA
10 min, Niemcy 2019
Reżyseria: Franz Walter

Reportaż z samotnej, trwającej 28 dni wyprawy na Grenlandię. Opowieść o podróży kajakiem i klasycznym przejściu drogi Stonecircle (7c, 450 m) na Molar Spire. W filmie występuje także Robert Jasper.


Bayandalai – Lord of the Taiga
11 min, Hiszpania 2018
Reżyseria: Aner Etxebarria Moral, Pablo Vidal Santos

Impresja filmowa przedstawiająca losy jednego z ostatnich zaganiaczy reniferów w Tajdze – to największe lasy świata, w których żyje plemię Dukhas.


Climbing Blind – PREMIERA
58 min, Wielka Brytania 2019
Reżyseria: Alastair Lee

Historia niewidomego wspinacza Jessego Duftona, który pokonuje słynną turnię u wybrzeży Szkocji. Jednak to, co wyróżnia ten wyczyn od innych (na Old Man of Hoy wspinali się już seniorzy, dzieci i osoby z niepełnosprawnością), to styl wspinaczki. Bohater pełnej napięcia, ale i momentami wesołej historii, całą drogę prowadzi na tradzie. O pracy nad filmem oraz niezwykłej osobowości Duftona opowie Alastair Lee, który w tym roku odwiedzi KFG.


A Day At The Office
47 min, Belgia 2019
Reżyseria: Sean Villanueva O’Driscoll

Sean Villanueva O’Driscoll wraz z dwójką przyjaciół z dzieciństwa, Tomem Coosemansem i Vincentem Florém wyrusza na wspinaczkowo-packraftingową wyprawę, której celem jest góra Lotus Flower Tower w Kanadzie. W pełnej humoru opowieści nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji i drobnych potknięć, a wrażenie wyjątkowości historii potęgują piękne i dzikie okoliczności przyrody.


Full Moon – PREMIERA
6 min, Niemcy 2019
Reżyseria: Jochen Mesle, Max Kroneck, Philipp Becker, Johannes Müller

Plastyczny obraz dopełniony intrygującą ścieżką dźwiękową. Świetne linie „wycinane” w dziewiczym śniegu, w obliczu niewzruszonych gór. A wszystko to w świetle pełni księżyca.


The Great Peak – 150 Years Climbing History (Die Große Zinne – 150 Jahre Alpingeschichte) – PREMIERA
52 min, Włochy 2019
Reżyseria: Reinhold Messner

21 sierpnia tego roku minęło 150 lat, od kiedy po raz pierwszy zdobyto Cima Grande w Dolomitach. Film Reinholda Messnera przedstawia historię pierwszego zdobywcy, Paula Grohmanna i wielu jego następców, którzy pozostawili swój ślad na tej ikonicznej górze.


High Road
18 min, USA 2019
Reżyseria: Peter Mortimer and Josh Lowell

Nina Williams nie boi się ryzyka. Jest jedną z nielicznych kobiet, które wspinają się na najwyższym poziomie po problemach liczących nawet 15 metrów wysokości. W strefie nieodpadania sprawdza swoje umiejętności wspinaczkowe i siłę mentalną.


Ironstone – PREMIERA
16 min, Australia, 2019
Reżyseria: Sam Thompson

Na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii, w totalnej dziczy, znajduje się jaskinia o złożonym i skomplikowanym systemie korytarzy. Film opowiada historię grupy grotołazów, która eksploruje ten wyjątkowy twór natury. Ich przygoda trwa aż sześć lat.


Manaslu – Mountain of the Spirit (Manaslu – Berg der Seelen)
100 min, Austria 2018
Reżyseria: Gerald Salmina

Góra Duchów, tak nazywa się często Manaslu. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje w swoim filmie Gerald Salmina. Przedstawia historię tragicznej wyprawy Hansa Kammerlandera, podczas której ginie dwójka jego partnerów. Sam Hans cudem unika śmierci. Dramat z Manaslu staje się również pretekstem do osobistej spowiedzi Hansa, w czym pomaga słynny reżyser Werner Herzog. Czy poturbowany, również w życiu osobistym, bohater znajdzie katharsis podczas powrotu na Górę Ducha?


Mirage of the North – PREMIERA
3 min, Dania 2019
Reżyseria: David Jervidal, Tommy Jervidal

Trzyminutowa etiuda filmowa nakręcona przez ojca i syna podczas 10-dniowej wędrówki przez Wyspy Owcze. W dwóch słowach? Fatamorgana Północy.

Mirage of the North

Narcis
19 min, Austria 2019
Reżyseria: Elias Elhardt, Alexander Tank

Reportaż Eliasa Elhardta, profesjonalnego snowboardzisty, który odwiedza góry Kosowa. Lata świetności położonego wysoko w górach hotelu oraz otaczającego go ośrodka narciarskiego Brezovica przeminęły wraz z koncepcją polityczną Jugosławii. Jego przewodnik Hamdi pragnie przegnać duchy przeszłości i tchnąć życie w zrujnowany wojnami i konfliktami etnicznymi region narciarski.


Nebula – PREMIERA
13 min, Kanada 2019
Reżyseria: Jay Trusler

Jak wygląda niemożliwa fotografia? Właśnie tak. Reuben Krabbe, profesjonalny fotograf, tworzy nieziemską serię. Ostatnim brakującym zdjęciem jest ujęcie narciarza na tle Wielkiej Mgławicy w Orionie, widocznej jedynie kilka razy w roku, podczas bezksiężycowej i bezchmurnej nocy. Wraz z Reubenem udajemy się do Kolumbii, by przyjrzeć się zmaganiom fotografa i usłyszeć jego historię.

Nebula

One in Eight Tousend – PREMIERA
18 min, Meksyk, 2019
Reżyseria: Luz Gardella

Meksykański alpinista Daniel Araiza, któremu nie brakuje charyzmy, za to brakuje doświadczenia w górach najwyższych, wyrusza na swój pierwszy ośmiotysięcznik. Szczyt planuje zdobyć bez wspomagania aparatem tlenowym i w ciągu jednej doby. Obserwujemy jego rozterki i obawy związane ze wspinaczką. Smutnym postscriptum jest fakt, że Daniel zginął miesiąc później w wypadku peruwiańskich górach.

Daniel Araiza

Riafn
30 min, Niemcy 2019
Reżyseria: Hannes Lang

Intrygujący i niemiecki do szpiku kości film przedstawiający ludzi gór. Tym razem jednak nie są to alpiniści czy wyczynowi narciarze. To rolnicy i pasterze zamieszkujący Alpy. Ich pieśni i okrzyki tworzą krajobraz dźwięków harmonizujący z niezmąconym współczesnością pięknem gór.


Rotpunkt
50 min, USA 2019
Reżyseria: Ken Etzel, Chelsea Jolly

Czy Alex Megos podąża w śladami Wolfganga Güllicha? Twórcy filmu Rotpunkt nie boją się się sięgać po tego typu porównania, przedstawiając Alexa jako wspinacza absolutnie wyjątkowego. Poznajemy historię sportowca, śledzimy jego treningi i postępy w realizowaniu kolejnych projektów. Słowo wstępne wygłosi przyjaciel Wolfganga, ważna postać sceny wspinaczkowej Frankenjury lat 80. XX w. i jeden z bohaterów filmu – Norbert Sandner.


Spectre Expedition – To the End of the Earth
49 min, Wielka Brytania 2018
Reżyseria: Alastair Lee, Leo Houlding

Wspinaczkowa podróż na koniec świata? W ten sposób można określić niejedną wyprawę, jednak Spectre Expedition Leo Houldinga i dwójki jego przyjaciół jest historią z pewnością wartą zobrazowania. Dobrze, że zrobił to Alastair Lee. W skrócie: 1000 mil, 200 kg, 60 dni, 3 przyjaciół, narty, sanie, latawce i jeden całkiem pokaźny szczyt.

O swojej wyprawie Leo powiedział: “I’ve been on a few big trips, but this was next level shiz!”


Super Frenchie – PREMIERA
81 min, USA 2019
Reżyseria: Chase Ogden

Matthias Giraud wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych. W realizacji swojej pasji – połączeniu narciarstwa ze skokami BASE – nieustannie przesuwa granice ryzyka. Równocześnie zakochuje się i zakłada rodzinę. Nagły zwrot akcji następuje w momencie, gdy Matthias ulega poważnemu wypadkowi. Czy uda mu się wrócić do ukochanego sportu? Jak przyjmie to jego rodzina? Giraud musi podjąć decyzję, czy dla ekstremalnej pasji warto poświęcić życie.


Superhombre – PREMIERA
70 min, Rumunia 2019
Reżyseria: Lucian Mircu, Mircea Gherase

Dokument przedstawiający rumuńskiego himalaistę Horię Colibășanu, który po raz trzeci próbuje zdobyć Mount Everest – solo i bez wspomagania tlenem z butli. Horia walczy nie tyle z górą, co z własnymi słabościami. Jak odnajduje równowagę pomiędzy codziennym życiem a górami? Chyba musi być superhombre.


This Mountain Life
77 min, Kanada 2018
Reżyseria: Grant Baldwin

Magnetyzm gór jest uniwersalny. Jednak tylko nieliczni wiodą tytułowe “górskie życie”. Martina i jej 60-letnia mama wyruszają w sześciomiesięczną podróż na Alaskę. Pokonują 2300 km, by dotrzeć do grupy zakonnic, zamieszkujących niewielkie górskie schronienie. W trakcie podróży poznają niezwykłe historie: fotografa, którego porwała lawina; alpinistę ogarniętego obsesją; artystę oczarowanego śniegiem; parę, która żyje w górach od niemal 50 lat. Film jest pełnym pięknych kadrów portretem ludzkiej pasji do gór.


The Trilogy – PREMIERA
31 min, USA 2019
Reżyseria: Tommy Joyce

W lipcu 2018 r. Sasha DiGiulian wyruszyła naprzeciw nowej przygodzie. Jej celem była słynna kanadyjska trylogia – trzy wielkościanowe drogi Gór Skalistych, znajdujące się na Castle Mountain, Mount Louis i Mount Yamnuska. Sasha założyła, że każdą z dróg musi przejść w ciągu jednego dnia i bez odpadnięcia. Na przeszkodzie stają kolejno kontuzja, problemy z partnerami, pożary, pogoda i wycieńczenie. Dwumiesięczna podróż to ciągła walka z własnymi słabościami. O pracy nad filmem tuż po projekcji opowie Tommy Joyce.


United States of Joe’s
22 min, USA 2019
Reżyseria: Peter Mortimer and Nick Rosen

Za sprawą United States of Joe’s przenosimy się do Utah, na obszary zamieszkałe przez konserwatywnych Mormonów, kowbojów i górników. Krajobraz urozmaicony niskimi formami skalnymi przyciąga wspinaczy, a ich punkowe podejście do życia stanowi silny kontrast dla kultury miejscowej ludności. Dochodzi do zgrzytów. Po latach niesnasek grupa wspinaczy stara się naprawić sytuację. Ale czy jest to jest możliwe?