Andrzej Bargiel

  /    /  Andrzej Bargiel

Doskonały skialpinista, trzykrotny mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim. W 2018 roku jako pierwszy na świecie zjechał na nartach z K2 (8611 m), drugiej co do wysokości góry Ziemi. Przed nim żadnemu ze skialpinistów nie udało się pokonać tej trasy w całości. Dwa lata po tym sukcesie powstał film zdradzający kulisty tego wyczynu – K2. Pierwszy zjazd w reż. Sławomira Batyry pokażemy na tegorocznym KFG.

Andrzej Bargiel podczas przygotowań do wspinaczki na K2 (fot. Marek Ogień / Red Bull)

W 2013 roku wejściem i zjazdem na nartach z centralnego wierzchołka Shisha Pangma (8013 m) rozpoczął realizację pięcioletniego projektu „Hic sunt leones”. W 2014 roku zrealizował w jego ramach kolejny cel – nie tylko zdobył Manaslu (8156 m) w czasie 14 godz. i 5 min, ale też rekordowo szybko pokonał trasę baza – szczyt – baza (zmieścił się w czasie 21 godz. i 14 min). W 2015 roku stanął na wierzchołku Broad Peak (8051 m) i dokonał trzygodzinnego, pierwszego w historii zjazdu z tego szczytu.

To wreszcie rekordzista wśród zdobywców Śnieżnej Pantery (5 najwyższych szczytów byłego ZSRR). Skompletował ją w 2016 roku. W lipcu wszedł na Pik Lenina i Pik Korżeniewskiej. W sierpniu zdobył Pik Komunizma i Chan Tengri. Projekt zakończył wejściem na Pik Pobiedy.

Na spotkanie z Andrzejem Bargielem zaprasza: