„Rysy – Statystyki wypadków”

  /    /  „Rysy – Statystyki wypadków”

Rysy są jednym z najbardziej obleganych szczytów Tatrzańskich jednocześnie bez wątpienia najbardziej niebezpiecznym. Wykład przedstawia statystyki wypadków w ujęciu ilości zdarzeń, rodzaju przyczyn tych zdarzeń, jak również dolegliwości i skutków urazów. Przedstawione statystyki obejmuję pięć ostatnich lat począwszy od 2016 kończąc na 2020.

Prowadzenie: Andrzej Maciata TOPR

Andrzej Maciata

Wychował się na Podhalu, jest rodowitym góralem ze „zbójnickim” pochodzeniem. Ratownik instruktor TOPR, od 30 lat czynnie działający w tej organizacji. Jak mówi TOPR to całe jego życie. Zawodowy Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego. Posiada również uprawnienia Instruktora Narciarstwa Alpejskiego. Nurek jaskiniowy z doświadczeniem nabytym w jaskiniach tatrzańskich i francuskich. Taternik i alpinista, pokonał „kultową” drogę „La Liberte” w Alpach Francuskich.

Andrzej Maciata (fot. arch. A. Maciata)

Obecnie w TOPR zajmuje się prognozowaniem stopnia zagrożenia lawinowego i inwentaryzacją wypadków lawinowych oraz systemem monitoringu pogody. Autor wykładów i publikacji na temat lawin. Uczestnik międzynarodowych konferencji poświęconych lawinom. Od kilku lat wraz z kolegami z TOPR prowadzi profesjonalne kursy lawinowe w Pięciu Stawach.