Kacper Tekieli

  /    /  Kacper Tekieli

Alpinista, instruktor taternictwa PZA. Gustuje w samotnych przejściach, ale od czasu do czasu wiąże się liną z partnerami. Tylko w mijającym roku, w zespole z Maćkiem Ciesielskim i Piotrkiem Sułowskim, w czasie 43 godz. 50 min przeszedł zimą łańcuchówkę Expander – składającą się z 4 Sprężyn, biegnących na czterech różnych tatrzańskich ścianach. Dwa lata wcześniej pokonał Expandera latem. Także w tym roku w sprinterskim tempie wspiął się na Direttissimę Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego (niecałe 900 metrów, wg zegarka 836 m).

Kacper Tekieli – wyższa partia ściany Małego Młynarza (fot. Ciesielski-Sułowski-Tekieli)

W ubiegłym roku, w rekordowym czasie 37 godzin 28 minut, w akcji non stop, pokonał Wielką Koronę Tatr. Pobił tym samym poprzedni rekord o ponad 11 godzin. W 2019 roku „obskoczył” cztery granie Matterhornu w czasie 17 godz. i 30 min. Także samotnie przeszedł Drogę Laupera (TD, 1800 m, IV, lód 60°) na północno-wschodniej ścianie Eigeru.

Trójka z „Expandera”, od lewej: Kacper Tekieli, Piotr Sułowski, Maciej Ciesielski

Kacper jest też współautorem nowych dróg w Norwegii z 2019 roku: z Michałem Czechem otworzył Winter in Norway like summer in Tatry (VII- OS) w prawej części zachodniej flanki Goksøyra. Z Jaśkiem Kuczerą i Wadimem Jabłońskim wytyczył Tordenruta (M7, WI3, R, 450 m) na Snovasskjerdingan. Także z Jaśkiem Kuczerą poprowadził No wet, no fun! (M7+, 500 m) na ścianie nazywanej przez Polaków Bulą pod Goksøyra.