Krzysztof Wielicki

  /    /  Krzysztof Wielicki

Himalajski wyjadacz, jeden z najbardziej zasłużonych w historii zdobywania gór najwyższych, członek The Explorers Club. W dowód swoich zasług dla światowego himalaizmu, wspólnie z inną wielką postacią wspinania Reinholdem Messnerem, odebrał Nagrodę Księżnej Asturii (Premio Princesa de Asturias), prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sportu.

Krzysztof Wielicki podczas 11. KFG (fot. Lesław Włodarczyk)

Lista dokonań Krzysztofa Wielickiego jest długa. Jako piąty człowiek na świecie i zarazem drugi Polak wszedł na 14 najwyższych szczytów Himalajów i Karakorum. Koronę kompletował w latach 1980-1996. Jest pierwszym zimowym zdobywcą Mount Everestu (1980, wspólnie z Leszkiem Cichym), Kanczendzongi (1986, wspólnie z Jerzym Kukuczką) i Lhotse (1988). Część ze szczytów zdobywał samotnie, w tym wspomniane Lhotse. Wyczynem było jego rekordowe wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu doby. Dokonał tego wchodząc na Broad Peak w 1984 roku.

W 2013 roku kierował zimową wyprawą na Broad Peak, zakończoną sukcesem, ale też tragedią. Czwórka himalaistów weszła na wierzchołek (zarazem pierwsze wejście zimowe na ten ośmiotysięcznik), ale dwóch z nich – Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski – zginęli podczas zejścia.

Bohater filmu „#To_be”Grzegorza Lipica (2021), opowiadającego historię zdobycia Korony Himalajów i Karakorum. Dokument pokazaliśmy na 19. KFG.