Monika Witkowska

  /    /  Monika Witkowska

W tym roku udało jej się stanąć, jako drugiej Polsce w historii, na szczycie K2. Wcześniej  weszła na trzy inne ośmiotysięczniki – Everest, Lhotse i Manaslu. Mimo to nie przepada za określeniem „himalaistka” – uważa się raczej za miłośniczkę gór wszelakich. Jej ulubione to Bieszczady i Beskid Niski, jako że to od nich rozpoczęła swoją górską przygodę (na studiach zrobiła kurs w Studenckim Kole Przewodników Beskidzkich i z SKPB Warszawa związana jest do dziś).

Monika Witkowska (fot. arch. M. Witkowska)

Z czasem zaczęła działać w coraz wyższych górach, co zaowocowało Koroną Ziemi (w wersji rozszerzonej – 9 szczytów) i licznymi wspinaczkami na takie szczyty jak Matterhorn, Ama Dablam, Island Peak, Lobuche East i wiele innych. Należy do KW Warszawa.

Jej pasją są również podróże (najchętniej w wersji z plecakiem, lokalnymi środkami lokomocji), nurkowanie i żeglarstwo (dwa razy opłynęła Horn, kilka razy zaliczyła rejsy przez Atlantyk i Pacyfik, przepłynęła trudnym polarnym szlakiem z Grenlandii na Alaskę, a potem dookoła Czukotki). Miała też w swoim życiu epizod sportów powietrznych – zrobiła kurs paralotniowy, spadochronowy, latała na motolotniach.

Zawodowo jest pilotką wycieczek i wypraw, między innymi górskich. Pisze artykuły i książki. Jest autorką kilkunastu tytułów, w większości o tematyce górskiej.