Maciej Bedrejczuk, Paweł Karczmarczyk, Piotr Sułowski

  /    /  Maciej Bedrejczuk, Paweł Karczmarczyk, Piotr Sułowski

Doświadczeni alpiniści – Maciej (Rzeszowski KW), Piotr i Paweł (KW Zakopane). We wrześniu 2022 roku dokonali świetnego przejścia w dolinie Aksu, w Kirgistanie. Pokonali tam Drogę Troszczinienki biegnącą na północnej ścianie Aksu Północnego. Jej trudności szacuje się na 6A (stara wycena wg skali ZSRR), M6 WI5 A3.

Linia drogi na Aksu Północnym (fot. arch. P. Karczmarczyk)

W poprzednik latach alpiniści dokonywali wspólnie wiele wartościowych przejść. W 2016 roku poprowadzili legendarną Drogę Myszlajewa przecinającą północną ścianę Czatyn-Tau (4412 m). Z kolei w 2017 roku wspięli się na Drogę Grigorienko-Prigoda na zachodniej ścianie Uszby (4710m).

Zespół na szczycie Aksu Północnego, od lewej: Piotr Sułowski, Paweł Karczmarczyk i Maciej Bedrejczuk (fot. arch. P. Karczmarczyk)

W ubiegłym roku podczas 19. KFG Piotr Sułowski z Maćkiem Ciesielskim i Kacprem Tekielim otrzymali Kraków Mountain Award (górskie wyróżnienie za wyczyn roku) za ekspresowe przejście w czasie 43 godz. 50 min tatrzańskiej łańcuchówki Expander składającej się z 4 Sprężyn, biegnących na 4 różnych ścianach.