Mélissa Le Nevé 

  /    /  Mélissa Le Nevé 

Wielkimi krokami zbliża się 20. Krakowski Festiwal Górski. Do Krakowa zawitają między innymi Mélissa Le Nevé, Hans Kammerlander, Stefan Glowacz, Michaił Fomin i Nikita Bałabanow. Jeśli nie chcecie przegapić niecodziennej okazji spotkania takich tuzów wspinania, przybywajcie w dniach 10-11 grudnia do Centrum Kongresowego ICE!

Pierwszeństwo w prezentacji naszych gości dajemy paniom. Spotkanie z Francuzką Melissą Le Nevé odbędzie się w sobotę 10 grudnia, początek o godzinie 19.20. Kierujcie się do Głównej Sali S1.

Mélissa Le Nevé na „Action Directe” 9a (fot. Fabian Buhl)
Mélissa Le Nevé na „Action Directe” 9a (fot. Fabian Buhl)

Bouldering i wspinanie skalne – to dwie specjalności, w których Francuzka Mélissa Le Nevé osiągnęła największe sukcesy. Na wspinaczkowej scenie obecna od 15 lat. Na początku była przede wszystkim jedną z czołowych zawodniczek boulderowych aren. Później, już po zakończeniu przygody z międzynarodowymi startami, skupiła się na wspinaniu w skałach. I właśnie przejścia z liną stały się jej znakiem firmowym.

BOULDERING – NIE TYLKO PANELOWY

Profesjonalną zawodniczką Mélissa Le Nevé przestała być w 2016 roku. Ten rozdział wspinaczkowej kariery zamknęła z fantastycznym bilansem. Była dwukrotną mistrzynią Francji w boulderingu (2010, 2013). Kibice poznali ją jednak przede wszystkim jako czołową zawodniczkę Pucharu Świata. Swój ostatni pucharowy sezon kończyła na pudle, zajmując w generalnej klasyfikacji 3. miejsce. W czołówce światowego rankingu była też wcześniej, w sezonie 2011 uplasowała się tuż za podium na 4. pozycji, a w 2012 roku na 6. Wśród swoich trofeów ma też srebrny medal wywalczony podczas prestiżowego Arco Rock Master w 2012 roku.

Zawodniczy kunszt Le Nevé przekuła z powodzeniem na skały, te mniejsze i te większe. W 2017 roku pokonała Mécanique élémentaire 8B+ w Fontainebleau. A jak wiadomo w Bleau o cyfrę łatwo nie jest. Tymczasem Mélissa nie tylko zrobiła życiówkę, ale była też pierwszą Francuzką, która wspięła się na taki poziom. Preludium do rekordowego przejścia było pokonanie rok wcześniej, także w Bleau, La cicatrice de l’Ohm 8B.

Mélissa Le Nevé (fot. Jan Novak Photography)

SKAŁY – Z HISTORIĄ W TLE

Któż by nie chciał mieć na swoim koncie przynajmniej jednej legendarnej drogi. Mélissa Le Nevé ma ich kilka. I to bardzo trudnych. Najsłynniejsza z puli jest Action Directe 11 (9a) Wolfganga Güllicha z 1991 roku na Waldkopf Turm (Frankenjura), jedna z najważniejszych dróg w historii wspinania skałkowego. Więcej pisać chyba nie trzeba. Francuzka poprowadziła ją w 2020 roku, po wielu latach starań. Po przejściu pisała tak:

Wolfgang Güllich. 9a. Klasyka. Legenda. Pierwszy.

… Co za podróż… inspirująca postać… co za walka… ale także „historia miłosna”… wszystko, czego szukam we wspinaniu.

To jednak nie wszystko, sześć lat wcześniej Le Nevé wspięła się na inną frankenjurajską sławę, także autorstwa Wolfganga Güllicha. Na Krottenseer Turm padło wtedy Wallstreet, pierwsza 8c na świecie, poprowadzona przez Niemca w 1987 roku.

Mélissa Le Nevé (fot. Jan Novak Photography)

Już te dwa przejścia świadczą o klasie wspinacza, ale prowadzeń z liną – tych z wyższej półki – Le Nevé zrobiła znacznie więcej. Na poziom 8c+ weszła już w 2012 roku. Za oceanem, w Red Rive Gorge, wspięła się na 50 Words for Pump i Southern Smoke, przy okazji poprawiła życiówkę OS – przeszła w tym stylu Ultra Perm 5.13d/8b. W 2018 roku wróciła do Red River po Golden Ticket 5.14c/8c+.

Z kolei w Europie Francuzka wspięła się między innymi na Baa, baa black sheep 8c/c+ w Céüse (2014) i Bionic Commando 8c+w bawarskim rejonie Jesuswandl (2020).

Marzenia sprawiają, że wspinanie nabiera głębszego sensu. Wielkim marzeniem Francuzki jest Biographie 9a+ Chrisa Sharmy w Céüse. Pracuje nad drogą od dawna. Obok Wallstreet i Action Directe wyglądałaby pięknie, przyznajcie…

Dorota Dubicka

***

Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w tradycyjnej formule w weekend 10-11 grudnia w ICE Kraków. Równocześnie przez ponad miesiąc, od 10 grudnia do 15 stycznia 2023, dostępna będzie platforma online – playkrakow.com.

Więcej na:

Serdecznie zapraszamy!