Międzynarodowy Konkurs Filmowy

  /    /  Międzynarodowy Konkurs Filmowy
Nagrodę Grand Prix KFG 2010 w Konkursie Filmu Międzynarodowego w wysokości 1000 Euro ufundowała firma Petzl.

Alone on the Wall
USA, 2009, 24 min.
Realizacja: Peter Mortimer i Nick Rosen
Sender Films
Portret młodego Amerykanina Alexa Honolda, jednego z najśmielszych solowych wspinaczy świata. Jesteśmy świadkami spektakularnych solówek Alexa na dwóch wielowyciągowych drogach – Moonlight Buttress (360 m) w Zion National Park oraz Regular Northwest Face (600 m) na Half Dome. O nieprawdopodobnych predyspozycjach Amerykanina oraz o istocie wspinaczki bez asekuracji opowiadają Jonh Long, Steph Davies, Cedar Wright i… mama Alexa.

Asgard Project
Wielka Brytania, 2009, 65 min. 
Reżyseria: Alastair Lee
Posing Productions
The Asgard Project – pod tym tytułem, brzmiącym trochę jak tytuł filmu szpiegowskiego, kryje się ciekawe przedsięwzięcie. Ekspedycja, której członkowie postawili sobie za cel pierwsze klasyczne wejście północno-zachodnią ścianą Mt. Asgard na Ziemi Baffina, po którym miał nastąpić skok B.A.S.E. w kombinezonach Wingsuit. W rolach głównych – znakomici wspinacze Leo Houlding z Wielkiej Brytanii i Sean „Stanley” Leary ze Stanów Zjednoczonych. Towarzyszyła im 4-osobowa ekipa filmowa z Alstairem Lee na czele i hiszpańskim wspinaczem Carlosem Suarezem.

Beyond the Summits
Francja, 2008, 73 min.
Reżyseria: Rémy Tezier
Tec Tec Production
Pełna uroku opowieść o alpejskich wspinaczkach Catherine Destivelle, na które słynna Francuzka zaprosiła przyjaciół związanych z jej pierwszymi wspinaczkami w Alpach. Piękne zdjęcia majestatycznych gór, wyciszona narracja to wielkie atuty tego obrazu.

Core
USA, 2009-2010, 82 min.
Reżyseria: Chuck Fryberger
Chuck Fryberger Films
Obraz ukazujący bouldering w swojej najczystszej postaci. Poznajemy całą galerię ciekawych osobowości – o swojej pasji, wspinaczkowych motywacjach opowiadją m.in.: Matt Wilder, Nalle Hukkataival, Jamie Emerson, Kevin Jorgeson, Michele Caminati oraz Fred Nicole. Film urzeka pejzażami, dbałością o fotograficzne detale oraz co najważniejsze efektownymi zdjęciami z pokonywania różnorakich boulderowych (i nie tylko) problemów.

Deklaracja Nieśmiertelności
2010, 29 min.
Reżyseria: Marcin Koszałka
Dokument poświęcony Piotrowi „Szalonemu” Korczakowi, gdzieś w tle zarysowana jest także sylwetka jego rywala Andrzeja Marcisza. Reżyser skupia się na schyłku kariery wielkiego mistrza, prowokując go jednocześnie do refleksji nad tym, jak będzie wyglądało jego życie, gdy nie będzie mógł już się wspinać. To przejmująca opowieść o niemożności pogodzenia się ze starością i pragnieniu nieśmiertelności.

Die Nordwand Trilogie
Szwajcaria, 2010, 23 min.
Produkcja: Patrick M. Müller
Zdjęcia: Robert Bösch
Docmine
Szwajcar Ueli Steck to wielki specjalista od błyskawicznych wspinaczek, który na swoim koncie ma pokonanie m.in. trzech najtrudniejszych północnych ścian Alp. Film pokazuje samotne – bez asekuracji (sic) wspinaczki podczas, których Ueli osiągnął wprost niewyobrażalne czasy – Eiger (3 godz. i 54 min.), Grandes Jorassess (2 godz. 21 min.) i Matterhornu (1 godz. i 56 min.). Mrożące krew w żyłach skalne i lodowe pasaże wzbogaca komentarz niezwykle skromnego Szwajcara, nazywanego w środowisku Swiss Machine.

Jeremy Jones’ Deeper
USA, 2010
Reżyseria:
Produkcja: Todd Jones, Steve Jones, Corey Gavitt
Teton Gravity
Jeden z najlepszych ekstremalnych snowboardzistów na świecie Jeremy Jones „odkrywa” na nowo istotę freeride’u i rezygnując z udogodnień techniki, głównie helikoptera, zamienia się również w alpinistę. Dzięki czemu trudne alpejskie i alaskańskie eskapady nabierają pełnego wymiaru – od zimowego biwakowania, poprzez wspinaczkę aż po właściwą nagrodę jaką jest wytyczanie ekstremalnych zjazdów.

Welsh Connection
Wielka Brytania, 2009, 50 min.
Reżyseria: Dave Brown
Bamboo Chicken Production
Film jest swoistym przewodnikiem po walijskim wspinaniu i co równie ważne, sympatyczną prezentacją wielu tamtejszych pasjonatów. Spotykamy zatem nie tylko wspinaczy znanych nam z newsów, jak choćby Tim Emmett – prezentujący psychiczne prowadzenie Muy Caliente, ale również outsiderów jak choćby Nicka Bullocka – miłośnika zagmatwanych i kruchych klifów w Gogarth czy sympatycznych Chris Doyle’a czy Pete Robinsa, którzy opowiadają o swoich boulderowych realizacjach.

Signatures
USA, Japonia, 2009
Reżyseria: Nick Waggoner
Sweetgrass Productions
Japonia słynnie z niesamowitych warunków śniegowych, które stanowią urokliwe pole to popisów zapalonych freeriderów. Film, będący spokojną i pełną pięknych kadrów opowieścią, ukazuje ciekawe postaci japońskiego snowboardingu oraz noboardingu.