Konkurs Filmu Polskiego

  /    /  Konkurs Filmu Polskiego

Polskie filmy zakwalifikowane do Konkursu Międzynarodowego KFG 2011

Sztuka wolności
2011, 70 min. – POLSKA PREMIERA na KFG
reż. Marek Kłosowicz i Wojtek Słota

Premiera pod Patronatem Instytutu Adama Mickiewicza

Dokument jest odpowiedzią na pytanie o fenomen polskiego himalaizmu. Polacy rządzili w najwyższych górach świata bez mała 20 lat. Wyznaczyli nie tylko nowe drogi, ale i nowe sposoby zachowań. Odznaczali się oryginalnym stylem wspinania, wytrwałością, poczuciem odpowiedzialności za siebie i partnerów, solidarnością. Jerzy Kukuczka jako pierwszy Polak zdobył Koronę Himalajów. Po nim dokonał tego również Krzysztof Wielicki. Najlepsza polska himalaistka Wanda Rutkiewicz zdobyła aż 8 z tych szczytów, częściowo nowymi drogami. Im więcej mieli przeszkód do pokonania w Polsce dotkniętej wiecznym kryzysem gospodarczym, tym lepsze osiągali wyniki w Himalajach. Wszyscy himalaiści podkreślali, że problemy, jakie napotykali w kraju, aby zdobyć paszporty, sprzęt i środki potrzebne do wyprawy, determinowały ich jeszcze bardziej do wspinaczki. „Sztuka wolności” opowiada o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty. Pokazuje też istotę himalaizmu: przezwyciężanie słabości własnego ciała i sprawdzian w niewyobrażalnie trudnych warunkach. To również historia odwagi, solidarności i przedsiębiorczości. Bo w końcu – himalaizm to szkoła życia, lekcja przeżycia i sztuka prawdziwej wolności.
Film jest częścią cyklu filmów dokumentalnych Przewodnik do Polaków realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Zagranicznego Programu  Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Monkey Business – a story behind the highlining
2011, 13 min.
Polska, Kanada
reż. Wojtek Kozakiewicz
Dwie łyżki wspinania mieszamy z czterema szklankami montowania, na koniec doprawiamy szczyptą taśmy – oto przepis na historię pewnego highlinu. Film powstał we współpracy z Daily Planet – Discovery Channel Kanada.

—————————-

Filmy zakwalifikowane do Konkurs Filmu Polskiego KFG 2011

270 hektopaskali, czyli Makalu bez tlenu
2011, 16 min. – PREMIERA na KFG
reż. Małgorzata Lebda
Dokument, którego szkieletem jest wywiad z Maciejem Stańczakiem, a uzupełnieniem sceny z wyprawy, zarówno wspinaczkowe, jak i bazowe.

Halny
2011, 39 min. – PREMIERA na KFG
reż. Jakub Brzosko
Wiatr halny intrygował reżysera od zawsze. Żyjąc i pracując w Tatrach, wielokrotnie miał okazję przyglądać się jego niszczycielskiej sile. Jednoczesna wielowymiarowość tego niezwykłego zjawiska przyrodniczego, jest opowiedziana w filmie przez ludzi różnych zawodów i profesji. Inspirujący, tajemniczy a nawet metafizyczny wiatr halny, w jednych wywołuje pozytywne moce by w innych wyzwalać demoniczne, autodestruktywne skłonności. Film jest próbą głębszej analizy zjawiska kulturowo- społecznego zachodzącego pod Tatrami.

JN Rocklands
2011, 15 min. – PREMIERA na KFG
reż. Michał Ginszt
Relacja z wyjazdu polskiej ekipy do jednego z najbardziej spektakularnych rejonów boulderowych na świecie – Rocklands w RPA.

Kukuczka
2011, 46 min.
reż. Jerzy Porębski
Film o Jerzym Kukuczce, jednym z najwybitniejszych himalaistów świata, drugim zdobywcy Korony Himalajów. Pierwszy obraz, który w całości został poświęcony wyłącznie tej postaci. Historia została opowiedziana słowami jego bliskich, przyjaciół, rodziny oraz innych himalaistów. Reżyser, Jerzy Porębski mówi: „Mnie się wydaje, że film pokazuje postać Jurka, ale nie tylko. Pokazuje ludzi kochających góry. Ich pasję. O tej pasji jest ten film.”

Obcy spręż
2011, 29 min.
Polska, Liban
reż. Marcin Pius
Krótka historia wypadu w Tatry – jak zwykle w kiepskich warunkach pogodowych. Jedynym elementem, który odbiegał od tatrzańskiego „jak zwykle” był spręż. Był to „obcy spręż” dyktowany kasą i pogonią za prestiżem lodowego wojownika. Wspinanie na „obcym sprężu” zakończyło się interwencją Horskiej Sluzby.

People of the White House
2011, 27 min.
reż. Łukasz Gabryelski
Film o narciarzach freesking oraz freeride. Estetyczne i efektowne zdjęcia powstały podczas zjazdów na stokach Austrii, Włoch, Słoweniu i Słowacji.

Szkoła bez barier na Dachu Świata
2011, 9 min.
reż. Dariusz Zalewski
W Nepali otwarto szkołę im. J. Kukuczki i W. Rutkiewicz. Pieniądze na ten cel zebrała podróżniczka, zdobywczyni Korony Ziemi, Anna Lichota. Nowo otwarta szkoła to jedna z nielicznych szans dla tamtejszych dzieci do zdobycia wiedzy i wyjścia z biedy. W Nepalu bardzo mocno utrwalony jest kastowy system społeczeństwa. Szkoła Pokoju w Arupokhari ma przełamać te bariery. Jest bowiem otwarta na dzieci z różnych warstw społecznych. Potrzeba pieniędzy na zbudowanie jeszcze 13 podobnych placówek w dolinie Ganesh Himal.

Three Dimensional State of Mind
2011, 4 min.
reż. Maciej Ziętara
Film przedstawia realizację jednego z marzeń autora – swobodnego lotu paralotnią z najwyższego szczytu polskich Tatr.

W pogoni za śnieżną panterą
2011, 20 min.
reż. Sebastian Chrząszcz
Film opowiadający o wyprawie Tomka Kowalskiego i jego próbie zdobycia tytułu Śnieżnej Pantery (czyli wejścia na 5 najwyższych szczytów byłego ZSRR) w czasie poniżej 42 dni.

———————————————-

Filmy niezakwalifikowane do Konkurs Filmu Polskiego KFG 2011

Enduro Me
2011, 16 min.
reż. Kostek Strzelski
Dwóch riderów enduro – Tomasz Dębiec i Mariusz Bryja pokazują najlepsze miejsca do rowerowego enduro w polskich górach.

Okres ochronny
2011, 15 min.
reż. Aleksander Krzystyniak
Dokument poświęcony problemowi zanikania kultury góralskiej w Tatrach. Obraz jest próbą zachowania jej przez Tatrzański Park Narodowy.

Ratunek nadchodzi z nieba
2010, 53 min.
reż. Jerzy Porębski
Historia ratownictwa śmigłowcowego w Tatrach opowiedziana przez jej współtwórców Tadeusza Augustyniaka oraz Macieja Gąsienicę. Od pierwszych lotów w Bieszczadach w latach 60. po lata 90. w Tatrach. Ciekawe akcje ratownicze, materiały archiwalne.

Schizofrenix
2011, 28 min.
reż. Filip Kucharczyk
Film opowiada o dwóch „schizofrenicznych” freeriderach rozerwanych pomiędzy miłością do gór, a życiem w dużym mieście i pracy w korporacji. Przygoda dzieje się w Kirgistanie, w górach Tien Szan, na wyprawie zorganizowanej przez bohaterów filmu w miejscach, gdzie niewiele osób przed nimi miało okazję jeździć.

Z wizytą u Pana Boga
2011, 87 min.
reż. Adam Ciborski
Relcje pomiędzy kontynuatorami projektu polskieandy.pl, którzy po 75 latach wyruszyli śladami pierwszej polskiej wyprawy andyjskiej. Przedwojenna wyprawa zapoczątkowała ekspansję polskiego alpinizmu poza Tatrami.

Zagubiony na Jukonie
2011, 48 min.
reż. Marcin Gienieczko
350 km przeprawa przez góry Jukonu oraz góry Mackenzie. Zarówno zimą oraz latem szlakiem trekingowym Canol w północnej Kanadzie. Film opowiada o trudach tych wędrówek.