Nasze góry

  /    /  Nasze góry

Jarek Pieniak prowadzi bloga zespoldowna.info, na którym prezentuje naukowe rozważania i koncepcje dotyczące wsparcia osób z zespołem Downa i ze spektrum autyzmu. Pasją Jarka jest zdobywanie szczytów – dosłownie górskich trudnych szlaków. W podróż ze sobą bierze żonę i dwóch synów – Janka (13 lat) z zespołem Downa i Kamila (25 lat) – autystę. Zdobyli kilkukrotnie Diadem Gór Polski, setki szczytów i szlaków europejskich niedostępnych dla przeciętnego górskiego łazika. Jarek od lat inspiruje rodziców dzieci z zespołem Downa i z autyzmem do działania wbrew stereotypom i ograniczeniom.

W filmie towarzyszymy wyprawie rodziny Pieniaków na górę Śnieżnik – najwyższy graniczny szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich, którą nazywają „rozgrzewką” przed prawdziwymi wyzwaniami.

Niepełnosprawność intelektualna to temat, który łatwo zlekceważyć, jeśli podejdzie się do tego zbyt ckliwie. Jarek w szczerym wywiadzie nie pozostawia wątpliwości, że za realizacją marzeń stoi nieprzeciętny wysiłek i determinacja: – Jeśli masz marzenie, cel – to go osiągniesz, nawet jeśli nikt nie będzie wierzył, że ci się uda.

Oglądając ten film wspierasz inicjatywę pokazania świata niepełnosprawności intelektualnej w szerszej perspektywie i mocniejszym świetle. Dziękujemy ci za to.

/ autorzy / Stowarzyszenie Bonitum.

Reżyser:

Kobas Laksa

Produkcja:

Polska

Rok produkcji:

2021

Czas:

20:00

Pokaz:

Niedziela, 11 grudnia, Sala kinowa S3A, 14:40-15:30

Online:

Dostępny