Janusz Gołąb

  /    /  Janusz Gołąb

Himalaista, alpinista, członek legendarnego „Dream Team” (obok Jacka Fludera, Stanisława Piecucha, później także Grzegorza Skorka), który na przełomie wieków dokonał szeregu najwyższej klasy przejść o charakterze alpejskim, w tym m.in. zimowego przejścia ściany Trollveggen w Norwegii, pierwszego zimowego przejścia drogi Manitua na pn. ścianie Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, pierwszego polskiego przejścia Drogi Piola-Ghilini na pn. ścianie Eigeru.

Janusz Gołąb podczas wyprawy na Alaskę (fot. arch. Janusz Gołąb)

Janusz Gołąb podczas wyprawy na Alaskę (fot. arch. Janusz Gołąb)

Zwieńczeniem alpejskich sukcesów było wytyczenie nowej drogi na ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. W 2012 roku Janusz Gołąb wspólnie z Adamem Bieleckim jako pierwsi zdobyli zimą Gasherbrum I (8068 m), w 2014 roku Janusz wszedł na K2 (8611 m). W tym roku w zespole z Wojciechem Grzesiokiem i Andrzejem Życzkowski stanął na Denali (6194 m) po przejściu Drogi Cassina.

Droga Cassina na Denali /Alaska

„Miejscem na prawdopodobnie najtrudniejszą i najbardziej dramatyczną ze wszystkich potencjalnych nowych dróg na Mount McKinley jest wielki, centralny filar na spektakularnej, mierzącej 10 000 stóp południowej ścianie góry” tak amerykański fotograf, alpinista i kartograf – Bradford Washburn w 1956 roku podpisał w opublikowanym artykule, spektakularne zdjęcie południowej flanki Denali, swego autorstwa.

Parę lat później pod filarem staje słynny już Ricardo Cassin wraz z zespołem towarzyszy. Pomimo napotkanych dużych trudności i odniesionych odmrożeń wspinacze z Włoch poręczają prawie cały filar i szczęśliwie stają na wierzchołku góry gór sub-arktyki.

Na Denali (fot. arch. Janusz Gołąb)

Na Denali (fot. arch. Janusz Gołąb)

Przejście to spotkało się z ogromnym uznaniem, a centralny filar południowej ściany znany jako Drogą Cassina z czasem stała się superklasykiem światowego alpinizmu.

Janusz Gołąb, Wojciech Grzesiok i Jacek Życzkowski na szczycie Denali po przejściu "Drogi Cassina" (fot. arch. Janusz Gołąb)

Wojciech Grzesiok, Janusz Gołąb i Andrzej Życzkowski na szczycie Denali po przejściu „Drogi Cassina” (fot. arch. Janusz Gołąb)

Latem 2014 roku zespól z KW Gliwice poleciał na Alaskę z zamiarem zmierzenia się z Drogą Cassina – niestety warunki pogodowe panujące w rejonie Denali pokrzyżowały plany. W 2015 zespół Wojciech Grzesiok i Andrzej Życzkowski został wzmocniony Jasiem Gołąbem…