Program 16. Krakowskiego Festiwalu Górskiego zostanie ogłoszony po 28 października (2 listopada rozpoczniemy sprzedaż karnetów i biletów). Trwają pracę, aby przybrał on jak najbardziej atrakcyjną i aktualną formę.

W tym roku festiwal rozpocznie się wcześniej – już w środę, 28 listopada, zaprosimy Was na specjalny pokaz filmu „Free Solo”, który odbędzie się krakowskim kinie Kijów. Również czwartkowy, 29 listopada, pokaz odbędzie się poza gmachem UEK – tym razem wybierzemy się do Multikina, gdzie pokażemy m.in. obraz „Mountain”.

Piątek, 30 listopada, to już powrót w tradycyjne przestrzenie Pawilonu Dydaktyczno-Sportowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Początek pokazów filmowych planujemy na godzinę 16.00. Obok premierowych obrazów i tegorocznych przebojów na piątek przygotowaliśmy spotkanie z Mistrzem TDS (UTMB) Marcinem Świercem oraz wybitnym szwajcarskim alpinistą Dani Arnoldem.

Dani Arnold (fot. arch. Dani Arnold)

Nie zabraknie również kulturalnych wątków – ciekawie zapowiada się spotkanie z twórcami sztuk teatralnych o Wandzie Rutkiewicz. Rozmowy o książkach z Bartkiem Dobrochem, Mariuszem Sepioło oraz Bernadette McDonald. Dobrym dopełnieniem wieczoru będą również polskie filmy konkursowe.

Sobota, 1 grudnia, to już klasyczny dzień festiwalowy – pełen spotkań, pokazów filmowych, warsztatów, paneli dyskusyjnych. Zaczniemy od podsumowania roku w polskim wspinaniu, o swoich tegorocznych sukcesach opowiedzą m.in. Piotr Schab, Gosia Rudzińska, Łukasz Dudek, Piotr Hercog. Sobota to również pokazy najnowszych światowych produkcji filmowych – polecamy „Holy Mountain” Reinholda Messnera.

W festiwalowych salach czekać będą na Was różnorodne tematy – spotkania autorskie (Piotr Trybalski, Rafał Fronia), dyskusje panelowe o przewodnictwie górskim, warsztaty oraz prelekcje związane z wyczynami trekkingowymi. Świetnie zapowiada się prelekcja Grzegorza Folty o początkach wspinania zimowego w Polsce.

Andrzej Bargiel tuż po zjeździe z K2 (fot. Marek Ogień)

Trudno wyobrazić sobie sobotni festiwalowy wieczór bez nawiązania do świetnego, lipcowego wyczynu z K2. Autor pierwszego w historii zjazdu z tej „góry gór” Andrzej Bargiel podzieli się z publicznością wspomnieniami z lata – w opowiadaniu wspierać go będą członkowie ekipy.

Długi festiwalowy dzień zwieńczy spotkanie z legendą wspinania Jerrym Moffattem.

Jerry Moffat (fot. arch. Jerry Moffat)

Niedziela, 2 grudnia, to tradycyjnie już czas gdzie skupiamy się na górach najwyższych. O swoim wyczynie na Nuptse opowiedzą francuscy zdobywcy Piolet D’Or Fred Degoulet i Helias Melliroux, nie zabraknie również relacji Adama Bieleckiego, całość „himalajską” wzbogaci film w reżyserii Reinholda Messnera – „Der Letze Schritt” opisujący historyczne wejście na Mount Everest bez tlenu, które miało miejsce 40 lat temu. „Last but not least” będziemy gościć laureata Nagrody Księżnej Asturii, czyli legendę himalaizmu Krzysztofa Wielickiego. Przy okazji poznamy kulisy tego prestiżowego wyróżnienia i towarzyszących mu wydarzeń.

To wydarzenia na dużej festiwalowej sali, ale oczywiście przed nami również warsztaty i prelekcje w naszych mniejszych salach wykładowych – będzie o lawinach (Szkoła 5+), Andrzej Marcisz opowie o pokonaniu historycznego Super Ścieku, w tatrzańskie skitourowanie wprowadzą Was Jakub Brzosko i Matusz Mróz. Wspinacze sportowi powinni być przygotowani na spotkanie z jednymi z największych specjalistów od treningu i coachingu wspinaczkowego, autorami kultowych książek, Laurence Guyon i Olivierem Broussouloux.

Dzień zakończy wręczenie nagród filmowych i pokaz wybranych, nagrodzonych filmów.