Kraków Awards

W 2018 roku po raz pierwszy wręczyliśmy na Krakowskim Festiwalu Górskim wyróżnienia Kraków Climbing Award i Kraków Mountain Award. Chcieliśmy tym samym wyrazić szacunek dla wspinaczy i ich fantastycznych osiągnięć, za ich wyniki i wkład w rozwój naszego sportu. Mamy nadzieję, że te symboliczne nagrody – przyznawane pod patronatem Miasta Kraków – stały się już dobrą tradycją festiwalu. Kto w tym roku otrzyma statuetki? Tego jeszcze zdradzić nie możemy! Ale spokojnie, werdykt już jutro…

Nagrody KFG
Nagrody KFG (fot. Adam Kokot / KFG)

***

Wszystkiego dowiecie się już w sobotę 4 grudnia. Ceremonia wręczenia nagród Kraków Mountain Award i Kraków Climbing Award odbędzie się podczas uroczystej gali w ICE Kraków, początek o 16.20 (główna sala S1). Tymczasem przypomnijmy laureatów z poprzednich lat.

  • Krakow Climbing Award – Lifetime Achievement / Krakowska Nagroda Wspinaczkowa (za wkład w historię wspinania i osiągnięcia wspinaczkowe)

W 2018 roku Krakow Climbing Award powędrowała do Jerry’ego Moffatta. W 2019 do jego rodaka Bena Moona. Tych panów, pierwszoligowych graczy sceny wspinaczkowej lat 80. i 90. XX wieku, nie trzeba chyba bliżej przedstawiać. Obaj byli oczywiście gośćmi KFG.

Na scenie Jerry Moffatt (fot. Adam Kokot / KFG)
  • Krakow Mountain Award / Krakowska Nagroda Górska (za wyczyn roku)

W roku 2018 nagrodę górską otrzymał Andrzej Bargiel za pierwszy w historii zjazd z K2 (8611 m). Rok później na wyróżnienie w pełni zasłużył Łukasz Dudek – za przejście drogi Tortour 8c w austriackim paśmie Hochschwab Gebirge. Było to prawdopodobnie pierwsze powtórzenie tej linii, do tego zrobione samotne. W ubiegłym roku nie mieliśmy wyjścia – znów rewelacyjnym przejściem popisał się Łukasz. I znów samotnym. Tym razem na celownik wziął Pan Aromę 8c, wielki klasyk Alexa Hubera na Cima Ovest di Lavaredo w Dolomitach.

Łukasz Dudek z i druga z rzędu nagroda Krakow Mountain Award (fot. Adam Kokot / KFG)
  • Krakow Climbing Award – Best Season / Krakowska Nagroda Wspinaczkowa (za osiągnięcia w mijającym sezonie)

Laureatem tego wyróżnienia dwukrotnie, w latach 2018 i 2019, został Piotrek Schab. To jedyny polski wspinacz, który sięgnął łańcucha drogi 9b w 2019 przeszedł Fight or Flight w Olianie.

Piotrek Schab odbiera nagrodę na KFG. Wręcza Jakob Schubert (fot. Adam Kokot / KFG)

Więcej o nagrodach KFG:

***

Zapraszamy!