Warsztaty

Ważnym elementem KFG, wpisanym w misję festiwalu, są szkolenia z bezpiecznego funkcjonowania w górach i skałach. Od dwudziestu lat zapraszamy do Krakowa najlepszych instruktorów, przewodników, ratowników, trenerów i specjalistów z innych górskich dziedzin, by dzielili się wiedzą i doświadczeniem pod skrzydłami KFG. Nie inaczej będzie w tym roku. Oto pełna lista warsztatów i szkoleń do Waszej dyspozycji.

Tradycyjnie warsztaty odbywają się pod patronatem PZU.

Na wszystkie poniższe warsztaty są jeszcze miejsca. Pojemność sal jest duża, niemniej ograniczona. W przypadku braku miejsc, decydować będzie kolejka.

Harmonogram

SOBOTA, 10 GRUDNIA, SALA WARSZTATOWA S3B 
  • 11:00-11:45 – „Bezpieczni i rozważni w Tatrach z dziećmi” – Jan Cięciak, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły
  • 11:55-12:40 – „Czy można po górach chodzić ekonomicznie” – Leszek Cichy
  • 12:50-14:05 – „Akademia Keena: Najczęściej popełniane błędy w górach” – Rafał Król
  • 14:15-15:30 – „Góry lajków, czyli o plusach i minusach mediów społecznościowych w turystyce i wspinaczce wysokogórskiej” – Waldek Niemiec i Tomasz Nodzyński
  • 15:40-16:50 – „Warsztat PETZL: Zjazdy Co należy wiedzieć o zjeżdżaniu na linie. Procedury, patenty, zagrożenia, wypadki” – Bogusław Kowalski, Maciej Ciesielski
  • 17:00-17:50 – „10 najlepszych tras skiturowych w Tatrach, Bieszczadach, Alpach, Bałkanach i Norwegii” – Wojciech Szatkowski i Mateusz Mróz / Skitour School”
  • 18:00-18:50 – „Wspinacz kompletny” – Andrzej Mecherzyński-Wiktor i Marcin Kopciński, Akademia Wspinania Mazda
NIEDZIELA, 11 GRUDNIA, SALA WARSZTATOWA S3B 
  • 10:00-11:10 – „Akademia Keen: Zimowe bezpieczeństwo w górach” – Rafał Król
  • 11:20-12:35 – Warsztaty PETZL: „Stanowiska i asekuracja podczas wspinaczki wielowyciągowej. Czy stosowanie się do obowiązującego od wielu lat kanonu zawsze jest bezpieczne?” – prowadzenie Maciej Ciesielski i Bogusław Kowalski
  • 12:45-13:55 – Warsztat wspinaczkowy: „Jak boli to rośnie – prawdy i mity o treningu wspinaczy” – MotionLab: Magdalena Terlecka i Maciek Oczko, prowadzenie Andrzej Mecherzyński-Wiktor
  • 14:10-15:20 – „Skitury z dziećmi” – Monika Strojny / 5+ Szkoła Górska 5
  • 15:30-16:45 – „Skitourowy Trawers Tatr” – Jacek Będkowski, Franek Przeradzki / Kursylawinowe.pl, Marcin Witek / TOPR
Warsztaty – KFG 2021 (fot. Adam Kokot / KFG)

Opisy poszczególnych warsztatów

Jan Cięciak
„Bezpieczni i rozważni w Tatrach z dziećmi” – Jan Cięciak, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły

Magiczny świat tatrzańskiej przyrody warto pokazywać dzieciom od najmłodszych lat. Przy okazji tatrzańskich wycieczek uczymy nasze pociechy zamiłowania i szacunku do przyrody, budujemy ich kondycję fizyczną, a także kształtujemy charakter. Podstawową zasadą, której musimy przestrzegać, jest to, by wędrówki po górach były przyjemnością, a nie udręką – zdobywanie górskich szczytów nie powinno być tylko realizacją ambicji dorosłych. Pojawia się więc pytanie, jak wędrować z dziećmi?

***

„Czy można po górach chodzić ekonomicznie” – Leszek Cichy

Krótko mówiąc – jak chodzić, jak się pakować, jak i kiedy odpoczywać żeby wielogodzinne górskie wycieczki były bardziej ekonomiczne. 

***

Akademia Keena: Najczęściej popełniane błędy w górach” – Rafał Król
„Akademia Keena: Najczęściej popełniane błędy w górach” – Rafał Król

Zbiór niemal wszystkich polskich grzechów outdoorowych zebranych w jeden wykład. Materiał nie tylko przedstawia błędy ale także tłumaczy jak one działają na dłuższą metę i jakie mogą być ich skutki. Dlaczego nie warto sięgać po jagody z krzaka ani napoje izotoniczne, co ludzie robią z kijami trekkingowymi oraz dlaczego marznie się w śpiworze, o tym i o bardzo wielu innych rzeczach będzie można dowiedzieć się na tym wykładzie. Jeżeli starczy czasu porozmawiamy o błędach przy zakupach i używaniu sprzętu górskiego.

Rafał Król

Rafał Król –  eksplorator, podróżnik, polarnik, projektant, tester sprzętu i technologii outdoorowych, publicysta, ekspert ds. bezpieczeństwa, twórca serwisu internetowego poświęconego podróżom i edukacji outdoorowej expeditions.pl. Autor książki 25500 o tym jak mądrze żyć i świadomie podróżować.

***

Tomek Nodzyński i Waldek Niemiec podczas KFG 2021 (fot. Adam Kokot / KFG)
„Góry lajków, czyli o plusach i minusach mediów społecznościowych w turystyce i wspinaczce wysokogórskiej” – Waldek Niemiec i Tomasz Nodzyński

Kolejny już, 16. raz Waldek Niemiec (instruktor alpinizmu PZA, Szkoła Wspinania Kilimanjaro) i Tomek Nodzyński (wysokogórski przewodnik tatrzański, ratownik TOPR) będą mówili o szeroko pojętym bezpieczeństwie w górach. W tym roku zajmą się tematem wpływu mediów społecznościowych na działania współczesnych turystów górskich i wspinaczy – zarówno w aspekcie ich pozytywów jak i także negatywnego wpływu na bezpieczeństwo podczas górskich aktywności.

***

„Warsztat PETZL: Zjazdy Co należy wiedzieć o zjeżdżaniu na linie. Procedury, patenty, zagrożenia, wypadki” – Bogusław Kowalski, Maciej Ciesielski

Wymuszony lub planowany zjazd ze ściany jest jedną z najniebezpieczniejszych czynności podczas wspinania. Świadczą o tym kolejne doniesienia o wypadkach, często tragicznych w skutkach. Zagrożenie wynika z faktu, że ze ściany zjeżdża się albo po skończeniu drogi, czyli po wytężającej wspinaczce, albo w wyniku awarii w postaci wypadku, załamania pogody, zapychu, przeliczenia się z wyborem drogi. Przyczyną bywa brak umiejętności, a także niewystarczająca koncentracja na wykonywanych czynnościach. Maciek Ciesielski i Bogusław Kowalski opowiedzą o procedurach, które powinniśmy biegle opanować oraz o przydatnych patentach ułatwiających zjazdy.

Warsztat PETZL – Bogusław Kowalski, Maciej Ciesielski (fot. Adam Kokot / KFG)

***

„10 najlepszych tras skiturowych w Tatrach, Bieszczadach, Alpach, Bałkanach i Norwegii” – Wojciech Szatkowski i Mateusz Mróz / Skitour School”

Gdzie wybrać się na początek sezonu? Gdzie czeka nas najlepszy zjazd i najciekawsze podejście? Jak się do nich przygotować? Na te pytania odpowie ekipa Skitour School. Wojciech Szatkowski – autor przewodników skiturowych i przewodnik tatrzański na podstawie swojego 30’sto letniego doświadczenia zdradzi Wam swoje ulubione ścieżki w Tatrach, Beskidach i Bieszczadach. Mateusz Mróz – twórca Skitourowego Zakopanego i Skitour School opowie o Kosowie, Macedonii, Grecji, Rumunii i Norwegii. Całość prezentacji dopełni masa filmów i zdjęć. 

Freeride w Kosowie
„Wspinacz kompletny” – Andrzej Mecherzyński-Wiktor i Marcin Kopciński

Marcin:

Po tym tyleż monumentalnym, co obiecującym tytułem kryje się zakontraktowana na pięćdziesiąt minut prelekcja, podczas której postaramy się przybliżyć słuchaczom co według nas i naszego doświadczenia oznacza inkryminowany egzemplarz.

Pomysł na części składowych tego modelowego organizmu wziął się, co być może niezbyt piękne (ale skuteczne) z podsłuchiwania – również samych siebie, ale głównie współużytkowników ścianek i współbywalców rejonów wspinaczkowych. Z tego gwaru wyłania się ciekawy obraz – otóż podczas gdy parametry fizyczne bywają analizowane i określane z dokładnością do pojedynczego słoja drewna na campusowej listewce, o tyle cała reszta wspinaczkowego rzemiosła doczekuje się zazwyczaj dosyć zdawkowych  określeń w stylu „ma psychę”, „umie się wspinać”, „ale walczy!”. Niesprawiedliwie mało jak na sport oparty na umiejętnościach. Nie przedłużając i jednocześnie rzucając mięso na grill – zrobiliśmy sobie rachunek wspinaczkowego i instruktorskiego sumienia, czego skutkiem stało się dwadzieścia cech i umiejętności tworzących naszego skalnego golema, przy czym tylko trzecia część ma stricte fizyczne zabarwienie i przez te akurat postaramy się przejść szybko i z obowiązku. Jeżeli chcecie posłuchać o pozostałych, a być może zaimplementować je bardziej świadomie do własnych poczynań, zapraszamy w sobotę o 18:00 do Sali warsztatowej S3B.

Marcin Kopciński

Andrzej:

W wystąpieniu, którego zamierzeniem jest „skompletowanie” elementów składających się na wspinaczkową dojrzałość, będę pełnił rolę głosu uzupełniającego usystematyzowany wykład Marcina. Moim zadaniem będzie dopełnienie treści wystąpienia spojrzeniem z perspektywy wspinacza „zawodowego”, uczestnika rywalizacji sportowej, a także okraszenie całości kilkoma anegdotami, które zbieram przez ćwierć wieku uprawiania naszej wspaniałej dyscypliny (tzw. „krakowski element dygresyjny”). Posługując się symboliką piłkarstwa telewizyjnego: Marcin będzie mi Mateuszem Borkiem, ja zaś będę mu Kaziem Węgrzynem. Próby możliwie holistycznego ujęcia zjawiska zwanego wspinaniem podejmujemy z Marciem od wielu lat. Powodowane są zarówno obserwacją innych (w tym kursantów), jak i krytycznym spojrzeniem na własną drogę wspinaczkową, która rozpoczęła się w czasach, kiedy świadomość złożoności szeroko rozumianego rozwoju wspinaczkowego była pod wieloma względami niższą niż obecnie. Był to okres naznaczony pokusami redukcjonizmu rozmaitego rodzaju, zwłaszcza w kraju pozbawionym bogactwa urozmaiconej skały i skłonnym do cierpiętnictwa („jak boli to rośnie”), łatwo przeradzającego się w kult pojedynczego przyrządu treningowego (drążek, campus, ścianka systemowa). Zarazem, również współcześnie obserwujemy skłonność do wiary w takie czy inne panacea, spośród których gorące pragnienie otrzymania „rozpiski treningowej” wydaje się szczególnie rozpowszechnionym. Dodajmy – zwłaszcza między ludźmi, którym żadna drobiazgowa rozpiska jeszcze niczego wartościowego dać nie może. Pragnąc pozostać konsekwentnymi, unikamy wiary, że nasza prelekcja zmieni czyjekolwiek wspinanie. Ale jeśli przynajmniej kliku Słuchaczom stanie się jedną z niezliczonych cegiełek, z których budują „komplet” własnego wspinania, cel nasz zostanie z nawiązką osiągnięty.

„Akademia Keen: Zimowe bezpieczeństwo w górach” – Rafał Król

Kompleksowy wykład o tym jak działa nasz organizm poza strefą komfortu, jak podejmujemy decyzje pod presją, jak przy każdym wyjeździe łatwo wdrożyć skuteczne procedury bezpieczeństwa oraz jaki tani i prosty sprzęt znacząco poprawia nasze bezpieczeństwo w górach.

***

Warsztaty PETZL: „Stanowiska i asekuracja podczas wspinaczki wielowyciągowej. Czy stosowanie się do obowiązującego od wielu lat kanonu zawsze jest bezpieczne?” – prowadzenie Maciej Ciesielski i Bogusław Kowalski

O stanowiskach asekuracyjnych powiedziano już chyba wszystko. Pomierzone zostały najkorzystniejsze kąty, siły działające na punkty i cały układ asekuracyjny, określono najkorzystniejsze warianty połączeń. A mimo to wciąż pojawiają się nowe informacje, których analiza prowadzi do zmiany. Czy ustalone od dawien dawna metody są rzeczywiście najwłaściwsze i bezpieczne? Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że określony sposób asekurowania może stanowić zagrożenie dla wspinaczy. Maciek Ciesielski i Bogusław Kowalski poprowadzą warsztat, w trakcie którego będą konfrontować ustalone u nas metody z tymi, które od niedawna wprowadzane są w krajach alpejskich.

Warsztaty PETZL – Maciej Ciesielski (fot. Adam Kokot / KFG)

***

Warsztat wspinaczkowy: „Jak boli to rośnie – prawdy i mity o treningu wspinaczy” – MotionLab – Magdalena Terlecka, Maciek Oczko, prowadzenie Andrzej Mecherzyński-Wiktor

Porozmawiamy o tym czy i kiedy trening „do bólu” jest potrzebny. O metodach treningowych i powszechnie znanych „prawdach” treningowych.

MotionLab na KFG 2021 – Ida Kupś, Maciek Oczko, Piotr Schab, prowadzenie Andrzej Mecherzyński-Wiktor (fot. Adam Kokot / KFG)

***

Monika Strojny z ekipą młodych adeptów skiturów (fot. arch. Monika Strojny / 5+ Szkoła Górska)
„Skitury z dziećmi” – Monika Strojny / 5+ Szkoła Górska

Szkolenie dla wszystkich rodziców, którzy chcą zacząć chodzić w góry ze swoimi dziećmi lub już to robią, ale coś idzie nie tak… Porozmawiamy o sprzęcie, o tym kiedy zacząć, czego uczyć i w jaki sposób, aby było bezpiecznie, ciekawie i przygodowo. Będzie też o tym, jak skutecznie oderwać młodzież od smartfona przy pomocy detektora lawinowego 🙂

Monika Strojny – Przewodniczka Tatrzańska, sędzia międzynarodowej federacji skialpinizmu ISMF i członkini Zarządu PZA, kilka lat temu była inicjatorką założenia grupy młodzieżowej i klubu, który zajmował się wprowadzaniem dzieci i młodzież w świat narciarstwa skiturowego.

***

Skitourowy Trawers Tatr – Kursylawinowe.pl
„Skitourowy Trawers Tatr” – Kursylawinowe.pl

Chcesz pokonać na skiturach od Morskiego Oka do Doliny Chochołowskiej. Dowiedz się jak się przygotować, jaka jest najlepsza trasa, na co szczególnie uważać i gdzie nocować. Zapraszają Kursy Lawinowe PZU.